| emoboy a întrebat:

Care e diferenta intre curent alternativ si continuu?

Răspuns Câştigător
| p3bogdan a răspuns:

Curentul alternativ e cel care alterneaza, adica schimba (+)(-), de aia nu conteaza daca bagi in priza +la minus sau minus la +. El se schimba dupa herti, noi aveam in Ro 50 sau 60.De fapt, becul se stinge si se aprinde asa de repede incat nu iti dai seama. Curentul continuu este cel de la baterie unde + este + si minus e minus...

| cristi202 a răspuns (pentru p3bogdan):

Ar conta cum bagi la priza un aparat, daca nu ar avea un mic ansamblu de piese care sa faca sa functioneze mereu la fel, altfel, cu o masina de gaurit, cand vrei sa dai gaura, intr-o pozitie a stecherului in priza se va intriti normal, in cealalta se va invirti burghiul invers, am experimentat asta cand mi s-a stricat una si am legat firele pe direct, functiona in functie de cum o bagam in priza.
Si becul nu se stinge si se aprinde in functie de frecventa, curentul ce trece genereaza incandescenta, care nu e altceva decat o forma de caldura, si caldura aceea nu se disipeaza atit de repede incit sa se stinga becul si sa se aprinde de 50 de ori pe secunda.

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ia de citeste si documenteazate pe larg http://ro.wikipedia.org/wiki/Curent_electric