| Iancu_Denisa_1986 a întrebat:

Care este ultimul procesor? si care sunt caracteristicile lui?

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Banuiesc ca te referi la Unitatile Centrale de Procesare disponibile pentru PC-urile de consumatori. Ele sunt de mai multe feluri, functie de fabricant (Intel sau AMD). Unul foarte bun este un i7 de generatia a IV-a care lucreaza la 4 GHz (frecventa de ceas nominala). In practica un Intel cu 4 nuclee bate un AMD cu 8 nuclee. De ce? Pentru ca jocurile sunt scrise pentru a folosi un numar limitat de nuclee, asa ca raman nuclee nefolosite. Doar aplicatiile scrise special pentru numar mare de nuclee ar putea functiona mai rapid pe AMD decat pe Intel. Iar Intel e mai ieftin decat AMD daca ne referim la consumul de energie electrica. Plus ca AMD-urile sunt mult mai fierbinti ca Intel-urile si au nevoie de racire mai performanta.