| Andy323 a întrebat:

Care sunt instrumentele de masura a presiunii?

Răspuns Câştigător
| Hasz a răspuns:

Depinde care presiune.Barometrul si Manometrul masoara presiunea, problema este nu stiu care masoara presiunea aerului si care masoara presiunea apei laughing.

5 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Barometru

| Hasz a răspuns:

Barometru =Masoara presiunea atmosferica
Manometru = Manometrul este un instrument de măsură folosit pentru măsurarea presiunilor absolute sau a suprapresiunilor fizice (în raport cu presiunea atmosferică) din spații închise (recipiente, cazane, instalații industriale alimentare/chimice/petroliere etc.).

| Drathmnight a răspuns:

Barometrul si manometrul

| Messi20102 a răspuns:

Manometrul

| MARRInna16 a răspuns:

Măsurarea presiunilor se poate face cu manometrul. Manometrul pentru presiunea atmosferică se numește barometru.