| florin616 a întrebat:

Cat costa sa platesc taxa pentru vechime pentru ca nu am lucrat ca sa iau pensie de invaliditate? am 20 de ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate plati retroactiv contributia pentru stagiul de cotizare.
Ti-am expus prevederile L.263/2010 privind pensia de invaliditate, exista si situatiile in care poti primi pensia fara sa fi lucrat.

| florin616 explică (pentru Ioandelasal):

Ba da se poate, asa mi-a spus o doamna de la centru de expertiza

| Ioandelasal a răspuns (pentru florin616):

Si atunci de ce-ai mai intrebat aici? Ti-a spus si actul normativ unde se prevede aceasta?
In urma cu 2 ani a existat un asemenea act, dar a fost doar temporar, s-a aplicata pana la sfarsitul anului 2012, daca bine tin minte.

3 răspunsuri:
| Moddi a răspuns:

Nu se poate plati!