| anonim_4396 a întrebat:

Cati metri patrati are o camera de 4m lungime, 3m latime si 3m inaltime? Cum se calculeaza? Vreau sa imi cumpar tapet si nu stiu cati m imi trebuie.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ariile celor cinci dreptunghiuri(cei patru pereti si tavanul) din care scazi golurile(ferestrele si usa). Cred ca stii sa faci inmultiri, adunari si scaderi. Succes si numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

42 de m2 dar vezi ce dimensiune are tapetul de obicei este de 70 de cm latime deci calculeaza ff bine sa nu iei prea putin.

| inginer a răspuns:

Suprafata de pereti pe care pui tapet :
perimetrul camerei x inaltimea =
(lungime+lungime+latime+latime) x inaltime =
(4+4+3+3) x 3 = 42 mp tapet

PS. Slabe sanse sa fi masurat inaltimea corect. De obicei e 2. 85, 2, 75, 2, 70. Foarte rar 3.

| inginer a răspuns:

Ionadelasal are dreptate - acum imi picase si mie fisa - trebuie sa scazi usa si geamul - dar pe de alta parte ai si pierderi - deci nu e mare diferenta. Presupun ca tavanul il dai cu var - tapet pe tavan e urat - arata ca o cutie.

| anachida a răspuns:

Salut! Ai nevoie de 42 metri patrati de tapet! O zi buna, pa pa!
4x3x2+3x3x2=42

| anachida a răspuns:

Salut! Ai nevoie de 42 metri patrati de tapet! O zi buna, pa pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest lucru il stie si un copil de clasa a 4-a (ma refer la faptul cum se calculeaza) happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu asa se cumpara tapet! Se masoara conturul total al camerei, deci 14 ml. Cei 14 ml se impart la latimea tapetului ( de regula 53 cm ) si rezulta 27. 27 se inmulteste cu inaltimea, adica 27x3=81 ml / tapet. Acum 81 de metri se impart la lungimea sulului ( de regula 10 ml ) si rezulta 8, 1 suluri de 53 cm latime si 10 ml. Pentru siguranta nu se scad golurile si se vor lua nu 9 ci 10 suluri ( in cazul ca nu va pricepeti bine )
Mai exista o problema la tapet, trebuie sa vedeti cum se repeta modelul, caci este posibil ca dupa foia taiata si lipita, la urmatoarea sa nu se repete imediat modelul si va trebui sa " scoateti " o bucata ( pierdere ) pentru a se imbina modelul. Deci nu est o socoteala simpla, este bine sa mergeti pe mina vinzatorilor care ar trebui sa stie toate aceste amanunte. ( adolf )

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cata lavabila imi trebuie pentru o camera de 6m lungime, 3m inaltime si 3 m latime?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O camera 4 pe 4 cati mp am pentru a pune parchet

| MOcanu_ClauDiu_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

4x4=16 m2

| MOcanu_ClauDiu_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

5m+4m+5m+4m)x2,5m=18mx2,5m=45 metri patrati
Volumul unei camere se calculeaza astfel:
Inmultim lungimea (L)cu latimea (l) si cu inaltimea (i)
Daca folosim masurile de mai sus avem astfel:
Lxlxi= 5mx4mx2,5m=50 metri cubi