| adriana51 a întrebat:

Ce as putea face pentru unghiile ridate?

6 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@adriana51 din cate stiu eu sunt din cauza lipselor de minerale sau vitamine.

| Dara a răspuns:

Nu ai specificat ce varsta ai si daca ridurile de pe unghii sunt verticale sau orizontale. Cele verticale pot insemna o carenta de fier. Lipsa de minerale si vitamine se poate stabili foarte usor in urma unor analize de sange, asa cum a sugerat si Legiuitoarea.
Inca un lucru, la unele persoane am observat striatii orizontale pe unghii, fara sa aiba nici o problema de sanatate, ci si-au facut manichiura intr-un mod necorespunzator (cuticulele puternic impinse afecteaza baza unghiei, in timp aparand pe toata suprafata riduri).

| Munchkin a răspuns:

Mel-any, în primul rând domnişoara a întrebat despre UNGHII RIDATE, nu despre RIDURI FACIALE. În al doilea rând, aşa îmi vine să iau pe cineva la palme când văd răspunsuri de o pagină, copiate de pe google... şi pe deasupra, nefolositoare.
Adriana51, pentru unghii poţi folosi o cremă abrazivă specială, se găseşte la farmacii sau o poţi comanda de la Avon (cea de la Avon este mai bună).

| Rizer a răspuns:

Ridurile sunt unul dintre preturile pe care le platim pentru o viata indelungata.

Odata cu trecerea anilor, pielea si tesuturile de sub ea isi pierd o anumita cantitate de apa (fluid celular).

Prevenirea ridurilor - exercitii faciale
Pe masura ce tesuturile se subtiaza, pielea se aduna, ridata pe noile suprafete ale fetei, in ridurile superficiale si numeroase, in special pe obraji, in jurul ochilor si al buzelor.

Procesul de ridare mai este grabit si de expunerea la soare si la vant. Fara o protectie adecvata, caldura si razele soarelui vor evapora fluidele din piele iar rezultatul va fi, desigur, o ridare prematura.

Pe masura ce se usuca, pielea isi pierde tonusul care reprezinta calitatea ei de elasticitate si se rideaza formand riduri subtiri, superficiale.

Ridurile care apar ca rezultat al procesului de imbatranire sunt sau superficiale sau adanci.

Ridurile superficiale sunt cele care apar din cauza lipsei de apa si de elasticitate a pielii si sunt tratate cu produse speciale si ingrijirea profesionala, administrata la un salon de infrumusetare.

Ridurile adanci provin din miscarile de mimica ale fetei.

Incruntarea, caderea tesuturilor intre nas si obraz, barbia dubla, ridurile de expresie de pe frunte formeaz unele din ridurile profunde, cauzate de lipsa de tonus a muschilor fetei.

Tonusul muscular al fetei poate fi mentinut, cu ajutorul exercitiilor numite isometrice.

Exercitiile faciale isometrice vor ajuta nu numai la mentinerea tonusului muscular ci vor contribui substantial la prevenirea ridurilor premature.

Pentru a le alege insa corect pe cele indicate trebuie sa fiti cat se poate de atente.

Ridurile adanci, formate de expresia fetei, pot fi remediate sau chiar eliminate, in mare masura. O gama completa de exercitii isometrice pentru fata si gat cuprinde urmatoarele sesiuni de miscari, inspiratii si expiratii si de exercitii care antreneaza diferiti muschi ai fetei:

1. Exercitii faciale pentru cutele profunde, formate pe linia dintre coltul gurii si nas

Inchideti gura usor, astfel incat buzele sa se atinga.
Umpleti incet cavitatea gurii cu aer, pana cand simtiti ca aerul umfla peretii obrajilor si patrunde si in spatiul dintre buze si dinti. Ramaneti in aceasta pozitie timp de cinci secunde
Deschideti buzele foarte putin si expirati incet de tot aerul din gura.
Repetati acest exercitiu de 10 ori pe zi.
2. Exercitiu menit sa intareasca barbia si muschii gatului Este deosebit de util pentru prevenirea aparitiei unei barbii duble.

Asezati-va cu coatele pe masa, cu mainile facute pumn.
Asezati-va barbia sa stea pe cei doi pumni.
Impingeti capul cu putere in jos, incercand sa impingeti pumnii spre masa, dar in acelasi timp impingeti cu pumnii capul in sus, timp de 8-10 minute.
Dupa ce va relaxati incepeti din nou. Faceti acest exercitiu cam de 10-15 ori, de doua ori pe zi. Rezultatul acestui exercitiu va fi un tonus sanatos al muschiului gatului, al decolteului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Indicat ar fi să faci analize de sânge să vezi cum stai cu vitaminele și sărurile în organism.
Posibil o lipsă de calciu, magneziu, fier.
Poți masa unghiile cu ulei de ricin, seara când nu mai intri în contact cu apa, timp de 2 luni pentru a vedea și rezultatele. Uleiul de ricin îl cumperi de la centru de ceaiuri (Plafar) și cost 3 ron o sticluță de 25 ml. Evită contactul cu detergenții duri.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.si eu am unghiile ridate orizontal de pe la 12 ani, si acum am 24, au inceput cate una cate una, si acum le am pe toate. Ce remedii sunt?