| usuk a întrebat:

Ce este acela deochiul? scuze daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
| Mitzuk a răspuns:

E ca si cum cineva iti face complimente, se mira de ceva la tine si tu te simti rau din cauza asta.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E o superstitie care spune ca poti avea de suferit din cauza unei priviri sau daca cineva se gandeste la tine.
Vine de undeva din Arabia sau egipt si era considerat un blestem.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Deochi

| TheStory a răspuns:

O prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| JockerStoica a răspuns:

Deochiul este acela cand cineva iti face complimente ca esti frumos de exemplu, sa sa se mire si sa zica, mama cat ai crescut de mare. asta e deochiul. Fundita? big grin

| Parkmin a răspuns:

Atunci cand cuiva ii este asa drag de tine, se uita mult la tine.Asta stiu eu ca inseamna

| Anonimus212 a răspuns:

Ca si o supozitie a ceea ce ar putea fi acest deochi este aceea ca ar fi o stare provocata de privirea admirativa sau invidioasa a unor persoane care fac asta voit sau fara sa-si dea seama, persoane care au un camp energetic mai puternic si deci care se spune ca iti fura din energia ta. Primul semn pe care incepi sa-l simti este durerea de cap care se accentueaza si persista, starea de lipsa de putere pe care o simti, senzatia de somn si de cascat care te cuprinde, chiar daca nu esti obosit, stare de voma, poate si urechi infundate, lipsa de concentrare etc… in general stari care te dau cu adevarat peste cap si se spune ca pot duce chiar si la moarte. Cu siguranta deochiul este un lucru rau, iar singurul antidot care se stie este acela al rugaciunii sau al descantecului.

Din batrani se spune ca te poti feri de deochi daca porti cu tine o ata rosie, o crenguta de busuioc, o bijuterie de aur, un catel de ustoroi sau lenjeria pe dos. In diverse religii exista amulete si talismane care purtate se spune ca te pot feri de deochi (ochiul albastru de exemplu).