| RoseOfTheFire a întrebat:

Ce inseamna expresia "ti-ai dat foc la valiza"?

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

A-și da foc la valiză = a-și face singur un rău

| express11 a răspuns:

'nu mai poti face nimic' adica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca te ai bagat singur in rahat

| Eastwood a răspuns:

Adica ai terminat-o cu mine, ceva de genu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand gresesti intentionat/ desi cunosti cinsecintele greselii( gen: ti-am zis sa iti faci temele sa iti cresti nota la o materie, nu asculti si.).

| StalkerSoul a răspuns:

Inseamna ca ai incurcat-o

| LenoreVoldaren a răspuns:

''Ți-ai dat foc la valiză'' = ți-ai făcut singur rău, ai greșit în privința ta, ți-ai periclitat situația, ți-ai creat necazuri pe capul tău, ai decăzut din propria ta vină.

| elyfel a răspuns:

Adica ti-ai facut-o cu mana ta

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Inseamna ca "ai incurcat-o". Faci ceva rau si iti spune cineva "ti-ai dat foc la valiza" adica "ai incurcat-o" sau "ai dat de dracu". P.S. Scuze pentru ultima expresie happy

| Mark2012012 a răspuns:

Inseamna ca TU esti de vina pentru ceea ce s-a intamplat intre voi (amicitzie, relatie, etc)

| IsabelSweet a răspuns:

Adică ai fost prins asupra faptului şi urmează să suporți consecinţele. happy