| anonim_4396 a întrebat:

Ce medii trebuie sa ai pentru a lua bursa de merit in scoala generala?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în Metodologia ( referitoare la burse ) de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Toate cele bune!

| WitchMya a răspuns:

Hei. E putin mai complicat, pentru ca nu e ceva stabil. Dar o sa iti zic cum se procedeaza. Se depun cererile, oricr elev doreste o poate depune. Se stie numarul de burse, la nivel de judet si se stie numarul de scoli. Si atunci se face un clasament total (clasa a 5-a + clasa a 6-a + clasa a 7-a + clasa a 8-a) in functie de medii, in ordine crescatoare. Tabelul respectiv se ia in ordine descrescatoare si se acorda burse pentru nr de locuri alocat. Funda?

| anonim_4396 explică (pentru WitchMya):

Si cum as putea depune cerere si unde?(daca poti sa imi raspunzi te rog)

| WitchMya a răspuns:

Pai cererea ar trebui sa ti-o dea dirigintele, pe la inceputul scolii

| Grama_Ovi_2000 a răspuns:

Peste 9.50 parca

| dariam13 a răspuns:

Trebuie sa ai media semestriala peste 9.00 si media 10 la purtare. daca de exemplu pe primul semestru ai 8.98 nu iei bursa pe acel semestru, iar daca pe al doilea semestru ai media 9, 02 iei bursa de merit. bursele se acorda pe semestre, suma burselor depinde de la oras la oras, sau sat la sat desigur