| Gizăz a întrebat:

Ce security pack aţi recomanda pentru un notebook Toshiba din 2010, vai de capul lui? Mi-a dat un amic să-i fac şi lui notebook-ul şi nu ştiu ce să-i pun ca să-i mănânce cele mai puţine resurse. Are doar 1 GB de RAM şi i-am pus Windows 7 Starter 32-bit. Nu daţi variante neapărat free. Nu contează dacă-s plătite.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

De ce nu incerci sa instalezi un w7 lite (are o gramada scoase din el, consuma cat Xp, arata ca 7, nu are drivere). Ca security pack nu cred ca ai nevoie (firewall are deja Windows). Incearca
Kaspersky Internet Security sau
McAfee Windows Security.

7 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Din cate stiu eset smart security, consuma putine resurse(testat din experienta)!

| RAY a răspuns:

Avast

| gelu1970 a răspuns:

Bitdefender free
panda cloud free
sunt cele mai lejere si o sa il incetineasca putin de tot. in rest, orice antivirus ai pune o sa il simta.
pe cealalta parte instaleaza actualizarile care sunt importante. nu tot ceea ce ii trimite update Microsoft.
pentru configuratia ce o are ai facut alegerea cea mai buna, in cazul in care vrea w7.

| Gizăz explică (pentru gelu1970):

Sunt conştient că orice aş instala o să încetinească. Voiam varianta care mănânca cel mai puţin. Aş fi vrut alte opţiuni pentru că ăia-s doar antiviruşi. Aş căuta un security pack complet. Repet, nu e obligatoriu să fie free.

Iar cât despre OS, nu am avut încotro. Eu voiam să-i bag XP, dar nu-i găsesc drivere. E făcut să meargă pe Vista sau pe 7, iar decât să-i bag Vista mai bine mă-mpuşc. laughing Oricum, el a venit de nou cu un 7 Starter x86. Am considerat că e bine să-i pun tot aşa. Mi l-a adus cu 7 Ultimate.

| gelu1970 a răspuns (pentru Gizăz):

Un Toshiba din 2010 trebuie sa aiba drivere pentru xp. cand a fost scos pe piata windows vista toti cumparatorii formatau si instalau xp. deci nu te gandi ca nu sunt drivere. probabil nu le-ai gasit cu un program, dar sunt multe posibilitati.
cat despre verianta unui security pack instalat in el...mai bine nu.
oricum, tu decizi.
bafta.

| Kampion a răspuns:

Avira

| Daktary a răspuns:

Drivere pentru xp:
WanDrv_6.1.2014.0516_WXP_32bit este in chineza sau koreana ai o imagine gif in arhiva cum sa instalezi
https://mega.co.nz/#! rUpEDBpS! 3UQ8biZzAwS9f7cNDZzmpKiLCJ4y2CcpjTpj00sU3H0
sau
DriverPack Solution
http://drp.su/
Antivirus:
Free AVG Internet Security 2015 4 Year License
http://dailysoftwaredeal.com/......r-licesne/