| andreeadragutza22 a întrebat:

Ce sunt fractiile ordinare ireductibile? Dati-mi exemple si cum sa transforma.

Răspuns Câştigător
| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Fractiile ordinare ireductibile sunt fractiile care nu se mai pot simplifica.De ex.:8 supra 4 simplificat cu 2 ar veni 4 supra 2.Mai simplifici odata cu 2 si iese 2 supra 1. Funda?

16 răspunsuri:
| aLaLa a răspuns:

Fractiile ireductibie nu se pot simplifica: Exemplu : 3 pe 5 ...Nu se poate simplifica, rezulta - fractia e ireductibila

| Laminin a răspuns:

Hei!
Fractiile ireductibile sunt acele fractii care nu se mai pot simplifica happy. De exemplu ai fractia: 1 supra 2. 3 supra 2. 5 supra 6.aceste fractii sunt ireductibile happy
Gbu :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-a explicat ce este o fractie ireductibila, dar in ce vrei sa se transforme? In nr zecimal? Daca da, se imparte numaratorul la numitor(ca la orice fractie deoarece linia de fractie inseamna impartire).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se defineste ca fiind "ireductibila " fractia in care numaratorul si numitorul nu au niciun divizor comun diferit de 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ionut_1star :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da taree

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fractiile ordinare ireductibile sunt cele care nu s emai pot simplifica. de exemplu 4 supra 10. un divizor comun anumerelor 4 si 10 este 2(pentru ca divizorii lui 4 sunt 1, 2, 4 iar divizorii lui 10 sunt 1 2 5 si 10) si astfel fractia noastra 4 supra 10 o simplificam prin 2 si ne ramane 2 supra 5(pentru ca 4 impartit la 2 da 2 iar 10 impartit la doi da cinci')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fracttile ireductibile sunt 3 pe 4, 1pe 5, 8 pe 13, si 2 pe 11

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fractiile ordinare ireductibile sunt fractiile care nu se mai pot simplifica.De ex.:8 supra 4 simplificat cu 2 ar veni 4 supra 2.Mai simplifici odata cu 2 si iese 2 supra 1. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care nu mai poate fi simplificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ireductibile cind numaratorul si numitorul sint numere prime

| gabypro a răspuns (pentru anonim_4396):

Eronat: fractia 2/15 este ireductibila, dar numaratorul si numitorul nu sunt numere prime
corect este: fractia este ireductibila cand numaratorul si numitorul sunt prime intre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) Nu stiti ce sunt alea? laughing

| aletodor a răspuns:

Ajuror imi spune cineva cat este

| andrei_6622 a răspuns:

Arati bine