| Innovation a întrebat:

Ce sunt Illuminati mai exact? Suflete,spirite, oameni? Sau ce?

13 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Illuminati = un grup de aproximativ 100-150 de persoane de care depinde intreaga omenire.Adica mai pe scurt: Aia conduc lumea.

| Tera a răspuns:

Sunt oameni care cred ca stiinta este raspunsul tuturor lucrurilor, acestea au aparut in perioada renascentista si au fost persecutati de biserica Catolica pana cand intr-un final au disparut. Nu sunt un grup satanisc asa cum crede multa lume, ei nu cred in D-zeu sau in Diavol ei cred in stinta. cele mai multe informati despre ei care sunt cat de cat adevarate le gasesti in,, Ingeri si Demoni'' de Dan Brown.

| Birjaru a răspuns:

Neste oameni rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste oameni care canta despre satana si chestii din astea. Exista chiar o trupa care canta impotriva lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul din desert si inceputul conspiratiilor.

Istoria oficiala aminteste gruparea Illuminati drept o organizatie oculta care a luat nastere undeva in anul 1776. Adevarul este vechi de mii de ani. Cu mult inainte de aparitia Masoneriilor sau a oricarei organizatii oculte, undeva printre nisipurile Orientului Apropiat, se punea la cale o conspiratie al carei scop final era dominarea intregi lumi. Intr-un ungher de la marginea civilizatiilor Sumerului si Mesopotamiei, lua nastere asa numita Fratie a Sarpelui. Inainte de aparitia religiilor monoteiste, cei grupati in Fratia Sarpelui oficiau un cult in care il venerau pe Cel Rau, cunoscut atunci cu numele de Pazuzu, cel mai vechi demon trimis pe aceasta planeta. Liderii acestui cult de origine sumeriana isi spuneau ei insisi Iluminati, deoarece in cadrul ritualurilor primeau lumina cunoasterii direct de la stapanul lor din Intuneric…Au strabatut astfel veacurile fara sa fie detectati de nimeni. Au privit din umbra nasterea si decaderea Greciei Antice, a Imperiului Roman, raspandirea Crestinismului si Islamului, consolidarea primelor state ale Europei Medievale, descoperirea Americilor, aparitia prafului de pusca si al Renasterii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au decis sa actioneze de abia in seara zilei de 1 mai 1776, cand germanul Adam Weishaupt a primit ordinul de a funda in oraselul bavarez Ingolstadt, Ordinul Secret al Iluminatilor Bavarezi. Adam Weishaupt a fost crescut intr-o manastire iezuita iar la maturitate a devenit profesor de drept canonic in cadrul Universitatii din Ingolstadt. In anul 1770 a fost contactat de catre creditorii sa-i care apartineau casei Rotschild, pentru a funda organizatia Iluminatilor. De fapt, creditorii transmiteau un ordin primit de la adevaratii Illuminati din deserturile mesopotamiene, care decisesera sa actioneze. Mai multe amanunte despre acel moment nu se cunosc pana in prezent la nivelul marelui public. Organizatia a recrutat pentru inceput o serie de militanti liberi cugetatori, secularisti si republicani recrutati din Marea Loja Masonica a Germaniei. Alarmati de activitatile lor subversive care vizau in primul rand eliminarea monarhiei de pe continentul european, autoritatile bavareze au crezut ca au distrus ordinul in anul 1785.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se inselau amarnic, nu reusisera decat sa aresteze cativa membri neimportanti. Iluminatii bavarezi erau organizati precum cercurile din interiorul altor cercuri, intr-o structura similara cumva cu a foilor de ceapa. Daca initiatii se dovedeau demni si discreti in pastrarea secretelor transmise, puteau avansa intr-un cerc mai mic, unde cunosteau secrete mai importante. Astfel, varfurile au fost neafectate de lovitura primita din partea autoritatilor bavareze, fiind libere sa se refugieze in Elvetia. Istoria neconventionala si neoficiala le atribuie crearea celor mai importante revolutii care au schimbat irevocabil fata lumii. Revolutiile Americana, Franceza si Bolsevica nu au fost deloc niste miscari social-politice, cat au fost niste planuri precise, organizate pana in cel mai mic detaliu. Totusi a existat o mica scapare. In anul 1875, un curier al Illuminatilor bavarezi strabatea calare distanta intre Frankfurt si Paris. Providenta a facut ca acesta sa fie traznit in timpul unei furtuni. Asupra sa a fost descoperit un document care este cunoscut in cercurile oculte sub numele de "Noul Testament al Satanei". Primul punct al documentului continea o serie de directive uimitor de actuale:

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Primul secret necesar conducerii oamenilor este strict legat de suprematia asupra opiniei publice. Atfel se poate provoca atata vrajba, indoiala si pareri contradictorii, incat oamenii de rand nu se pot orienta in acesta harababura si sunt convinsi ca este mai bine sa nu aiba vreo opinie personala cu privire la politica. Trebuie aprinse si atatate pasiunile poporului. In acest scop, trebuie creata o literatura murdara, facila, lipsita de spirit si dezgustatoare. Mai departe tine de datoria presei sa demonstreze neputinta non-Iluminatilor in toate domeniile activitatilor umane."

| 1Mihai1 a răspuns:

Oameni.

| Ekcstsy a răspuns:

Oameni dintr-un cult care au condus lumea (sau inca o fac) din umbra.

| amilove1 a răspuns:

Illuminati este o conspiratie (organizatie secreta care are ca scop preluarea controlului lumii prin manipularea masei de populatie) care se manifesta prin mesaje subliminale, ascunse in muzica, filme, emisiuni tv, reclame si multe altele.Pe scurt o conspiratie care vrea sa nu mai credem in Dumnezeu si care vrea sa preia controlul lumii

| FranciscCmt a răspuns:

Ceea ce fac ei este foarte bine pentru ca multi oamenii respira aeru degeaba. laughing)laughing) si o sa se intampla ceva foarte frumos in curand... si o sa dispara multi