| anonimspecial a întrebat:

Cine a spus "Tutte le strade portano a Roma."?

Răspuns Câştigător
| Pinocchio a răspuns:

Nu se stie cui apartine acest proverb.

http://www.rightwords.ro/dictionar/toate-drumurile-duc-la-roma--25

1 răspuns:
| BlitzLikeXd a răspuns:

Proverbul provine de la sistemul eficient de drumuri antice Roma, care în mare parte se bazează sistemul rutier actual italian. Multe drumuri consulare plecat de la Roma, iar apoi, dacă sunt luate în direcția opusă, "a condus la Roma." Actuale Drumurile de stat marcate cu numere de la 1 la 7 sunt toate drumurile romane, Aurelia, Cassia, Flaminia, Salaria, Tiburtina, Casilina, Appia. cam asa ceva este