| Danes_Edy_1980 a întrebat:

Cine imi poate spune cam cat inseamna 10, 12, 14 oz in cm? am nevoie de ajutorul vostru

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

1 oz = 29, 57 ml (sau cm cubi)
Și de aici poți calcula ce îți trebuie.
10 oz = 295, 7 cm^3, adică ceva mai puțin de o treime de litru.

| KodrutZ a răspuns (pentru sabin89):

De unde ai scos tu asta cind o uncie e 28 de grame si un pic?

| lastOne a răspuns (pentru KodrutZ):

I-a vezi prietene, poate te ajuta http://www.asknumbers.com/OuncesToGramsConversion.aspx

| KodrutZ a răspuns (pentru lastOne):

Pai si eu ce ziceam? Gramele reprezinta MASA si el a venit cu povesti cu volumul.

| KodrutZ a răspuns (pentru lastOne):

Da, dar intrebarea initiala se referea la oz to cm. E ca si cum eu as intreba citi metri are un litru si tu te-ai apuca sa imi faci transformari ca sa fie.

| sabin89 a răspuns:

Întrebare corectă ar fi: Câte grame are 1 oz; și raspunsul ar fi: 28, 3 g. Sau
Câți cm cubi (sau ml) are 1 fl oz; și răspunsul: 29, 57 cm^3

| KodrutZ a răspuns (pentru sabin89):

Bravoooo! Asa da, oameni buni! Amuzant ca initiatorul intrebarii a disparut ca magarul in ceata...winking

| KodrutZ a răspuns:

Ce fel de centimetri? Oz = uncie, unitate de masura pentru GREUTATE. Doooh!

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Oz e si pentru greutate si pentru volum.
Nu ca ar avea sens intrebarea initiala.