| Annnonimm a întrebat:

Cine imi poate spune si mie mai multe despre tetanos? Traieste in pamant si rugina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristianTheBest a răspuns:

Tetanos este o bacterioza ce intr-adevar se poate "lua" din pamant/rugina.

| Annnonimm explică (pentru CristianTheBest):

Am folosit o lama de ras pentru a curata niste bataturi si cred ca m-am taiat dar nu curge sange doar ma ustura, lama a fost schimbata acum 2 zile si nu cred ca era ruginita.
ar trebui sa ma duc la urgente pentru vaccin?

| floresdemayo a răspuns (pentru Annnonimm):

Dacă lama nu era ruginită, nu îți mai face atâtea griji, chiar dacă te-ai rănit, folosind-o. Spală rana cu săpun (ajută și la vindecarea rapidă) și pune-ți niște betadină (ori, iod), pentru dezinfectare. Nu ți-aș recomanda să pui spirt medicinal pe răni deschise, dar dacă nu ai altceva, atunci aplică spirt. Cu ceva trebuie să te dezinfectezi.
Vezi că se găsesc în comerț, lame speciale pentru curățat călcâiele (răzător călcâie), care au protecție, încât nu te poți tăia.

| Annnonimm explică (pentru floresdemayo):

Nu, nu cred ca o lama schimbata acum 2 zile poate ruginii, mai ales ca nu a fost lasata in apa.
mersi mult de ajutor, nici nu am putut dormi bine de atate griji.

| floresdemayo a răspuns (pentru Annnonimm):

Nici într-un caz. Nu mai intra în panică, cu atâta ușurință. Dacă era ruginită, ar fi ieșit în evidență, avea alt aspect, ciudat, iar rana s-ar fi învinețit, până a doua zi. Dezinfectează-te și bandajează-te cu pansament steril, doar atât.

| Annnonimm explică (pentru floresdemayo):

Deci daca era vorba de tetanos as fi avut ceva simptome pana atunci.M-am gandit ca in baie este umezeala si poate de aia si daca era rugina presupun ca nu se curata asa usor doar cu o carpa umeda, dar lama a fost folosita numai odata acum 2-3 zile si ieri am folosit-o eu a doua oara.
Mersi din nouhappy!

| floresdemayo a răspuns (pentru Annnonimm):

Rugina nici măcar nu dispare de pe lamă, indiferent cu ce ai curăța-o. Achiziționează așa ceva, e vorba de răzător călcâie (preț 5-15 lei, depinde de calitate)
http://i.imgur.com/U2taHD4.jpg

| Annnonimm explică (pentru floresdemayo):

Da, ma gandesc ca poate de fapt nu e nici o rana din moment ce am dezimfectat cu iod, apa oxigenata si un dezinfectant si nu ma ustura.
Eu stiu ca am facut vaccin in clasa a 8-a si din cate am citit se face vaccin antitetanos urmand apoi sa il faci din 10 in 10 ani.iar eu mi-am facut toate vaccinurile la scoala.

| CristianTheBest a răspuns (pentru Annnonimm):

Char daca rugineste, o ti in baie. Nu are de unde sa ia tetanos

| Annnonimm explică (pentru CristianTheBest):

Cum am mai spus deasupra raftului unde tin aparatul de ras am geam si a fost lasat deschis, recent niste porumbei si-au facut cuib la geam si imi e frica sa nu fi intrat mizerie de la ei pe raft (raftul e simplu nu are sertare)

| CristianTheBest a răspuns (pentru Annnonimm):

Daca era sa fie ceva, de cand vorbim aici sigur prezentai niste simptome, ceea ce nu e cazul. Nu? Daca se mai intampla pe viitor, sa nu mai stai sa vi sa pui intrebare. Te duci direct la cabinetul medicului de familie, el stie cel mai bine ce trebuie sa faci.

| Annnonimm explică (pentru CristianTheBest):

Corect, au trecut 2 zile si pe piciorul meu nici nu se vede urma de taietura.
mersi din nou de ajutor