| AndreeaM1 a întrebat:

Credeti ca voi regreta ca am ales mate-info ca profil in liceu? Nu sunt stralucita la mate, in special la geometrie si mi-e foarte frica.
Dau funda si astept cat mai multe pareri, mai ales de la cei care au trecut prin liceu.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

O sa trebuiasca sa-ti pierzi aproape tot timpul invatand daca vrei note bune, cel mai bine inveti mult pe primul semestru pentru note mari si pe al doilea te doare la basca si tot asa pana termini liceul, eu asa am facut si nu regret nimic, iar eu sunt la mate-info engleza intensiv, acum trec a12-a si abia astept sa vina nenorocitul ala de bac.Totusi iti recomand sa te muti daca stii ca nu le ai prea bine cu matematica.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce te-ai inscris daca stiai ca nu stai bine la aceste materii?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, s-ar putea să NU faci faţă cerinţelor :(
Depinde şi ce liceu este, precum şi din ce localitate; sunt unele mai "uşoare" unde profesorii sunt mai indulgenţi...

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( mai ales dacă-i "intensiv informatica" ) + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!

| CuriousStuff a răspuns:

O alegere foarte buna ca dupa ce termini liceul o sa ai o gramada de facultati din care poti sa spre deosebire de cei de la uman care... au doar cateva optiuni. Bine, nu te opreste nimeni sa mergi de la uman la politehnica, dar ar fi mult mai greu si cei care au facut matematica in liceu o sa prinda mult mai usor totul. Si la majoritatea facultatilor se face un fel de matematica sau calcule sau prostii... Asa ca buna alegere. Tragi putin mai tare in liceu dar stii ca dupa o sa-ti fie (relativ) usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai norocul să nimerești un profesor care nu se crede dictator.
Dacă nu, condoleanțe.

| PutzaGamin1999 a răspuns:

Dacă înveți o să reușești. Dacă ai ales acest profil pentru a lucra cu calculatoarele nu cred că e recomandat să stai toată viața ta cu ochii în calculator dar mă rog.