| Shipiiii a întrebat:

Cum arata lindinele de paduchi? Negre sau albe? Va roooog. ajutor aici!

Răspuns Câştigător
| Shipiiii explică:

Daca-i cafeniu inseamna ca este viu ( are in el un embrion viu din care se va dezvolta paduchele adult)--- daca, oul este alb, inseamna ca, fie "a iesit " paduchele si a ramas doar o coaja goala, fie ca a murit embrionul in ou dupa folosirea unor substante care omoara paduchii in orice stadiu de dezvoltare( embrion, nimfa, adult)

3 răspunsuri:
| Monicaツ a răspuns:

Albe

| alessia5158 a răspuns:

Daca oul( lindia) este vie, adica contine embrionul de paduche, culoarea lui este cafenie. Dupa eclozarea nimfei de paduche din ou, pe firul de par ramane oul( lindia) gol, mai precis coaja goala a oului de culoare alba.Tot de culoare alba sunt si ouale "moarte"(in care embrionul a murit in urma unui tratament antiparazit ). Vezi aici cum arata paduchii de cap si lindiile lor : http://en.wikipedia.org/wiki/Head_louse

| Shipiiii explică (pentru alessia5158):

Deci daca oulu este cafeniu spre negru asa. se poate forma paduchiul?