| Slavic a întrebat:

Cum credeti Moldova va intra in Europa?

Răspuns Câştigător
| ZeDe a răspuns:

Moldova va intra in U. E cand va fi dat jos comunismul

8 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

De ce nu? Sunt fratii nostri

| Angel0 a răspuns:

Aproape jumatate sunt deja in Europa care pe unde s-a descurcat.
Cind se vor aproba dosarele de reintregire a familiei vor intra si restul.

| ATHOS a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu Moldova va intra in Uniunea Europeana si se va uni cu Romania.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu sper, din tot sufletul ca, vor intra in UE, dar pana atunci mai sunt multe etape care trebuie parcurse.
In primul rand una politica, sa constituie o majoritate parlamantara "unionistii", iar in al doilea rand de natura economica.
Ma mira faptul ca unii useri care au raspuns la intrebarea ta, se intreaba ce am castiga noi din aceasta faza?
Raspunsul este unul singur, sunt fratii nostri, romani care, in mod fortat, au fost despartiti de patria mama, care au fost chinuiti, unii deportati, altii ucisi pentru ca rusii doreau sa "scape " de oamenii gospodari, pentru a se putea lafai in averea lor. Cunosc cazuri concrete, oameni care au fost dezradacinati si trimisi in Siberia, care si-au pierdut bunurile, membrii familiei si care au fost obligati sa invete in limba rusa, incercand sa-i asimileze fortat.
Asa se explica ca mai sunt si rusofili intre moldovenii de peste Prut, dar o mare parte dintre oamenii Republicii Moldova, doresc sa intre in UE pentru a avea, din nou, sentimentul ca romani sunt si ei si noi.
Romania, a facut ceva pasi pentru a ajuta Moldova, insa nu suficienti dar este o obligatia morala a noastra a cetatenilor romani, sa sprijinim acest popor vitregit de istorie.

| cinnamon a răspuns:

Da de ce sa se uneasca cu Ro? Ce avem noi de castigat? Noi adica romanii

| cinnamon a răspuns:

O unire nu se face pentru ca "sunt fratii nostri". Fiecare tara ar trebui sa aiba ceva de castigat. Nu ne unim din mila

| playstow a răspuns:

Moldova nu va intra niciodata in UE, atat din punct de vedere strategic acest lucru nu e posibil, nici din punct de vedere economic, logistic si tot ce mei doriti voi sa adaugati.
Si, parerea mea e ca nici nu ar trebui, dimpotriva ar trebui sa ise instaureze regimul vizelor intre Romania si Moldova.De unire nici nu cred ca se poate vorbi. daca nu s-a facut cand au fost toate parghiile prielnice(la declararea independentei de stat a lor. imediat)acum e tardiv, si nu-i vad rostul.Ma veti vedea probabil ca un om antinationalist.nu e asa din-contra, dar nu cred ca ar fi o situatie benefica pentru Romania. Ei ar castiga ceva, dar noi?

| Aicha_7433 a răspuns:

De ce nu?happy
Din partea me este bine venita >big grin