| onlyya a întrebat:

Cum faci poza la desktop, la ecran?

Răspuns Câştigător
| iuly97 a răspuns:

1. Se deschide fereastra/programul/desktopul/etc care se vrea "copiata" si se apasa pe tasta PrtScr (sau PrtSc, unele tastaturi au si asa).
PrtScr copiaza in clipboard ceea ce era pe ecranul calculatorului in momentul apasarii tastei.
Alt + PrtScr – este combinatia care copiaza in clipboard DOAR fereastra activa.
2. Apoi: Start > Run si acolo se scrie MSPAINT apoi Enter. Se va deschide Microsoft Paint
3. Se apasa combinatia Ctrl+V cunoscuta de multi dintre voi ca si Paste. O sa va apara imaginea ce o doriti salvata introdusa in MsPaint.
4. Ctrl+S sau File > Save pentru a salva imaginea dorita.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Adica cum faci un print screen! Apasa consecutiv tasta Fn + Prt Scr apoi te duci in Paint si dai lipire. Acolo o sa-ti apara poza facuta dupa care dai salvare! Sau ai in pc-ul tau Snippingtool, cu el poti face orice decupare de pe ecran! Pagina mare, mica orice poti decupa cu snippingtool!

| Intruder19 a răspuns:

Ai un buton pe tastatura Print Screen sau PrtScr, apesi pe ala dupa intri in paint si apesi ctrl +p sau click dreapta paste si salvezi

| DarkMirror a răspuns:

Daca ai tastatura din alta tara reusesti doar cu programe. Daca nu, asculta-ma bine : pe tastatura, in dreapta, langa Enter, sunt Insert si Delete.Mai sus de ele trebuie sa fie Print Screen SysRq.Ala e butonul.Il apesi.Deschizi Paint->click dreapta->Paste->inchide paint->(te intreaba daca salvezi) Yes.Si...asta e. Daca ai tastatura din alta tara programul PhotoScape are o optiune pentru asa ceva.Bafta!winking

| cucaracia a răspuns:

Cu butonul de la tastatura "Print screen" sau "Prt Sc" il gasesti deasupra butonului "Insert". Il apesi in momentul cand vrei sa "pozezi" ecranul, apoi intri in programul Paint si dai din meniu la Edit>paste. Sau in loc sa dai de la meniu, apesi combinatiile de taste Ctrl+V.happy

| BiwCupcake a răspuns:

Vezi ca pe tastatura este un buton : Prt SC Sys Rq

Dai pe el si pai dai paste ìn paint si o sa-ti apara o poza a intregului ecranwinking
Sper ca te-am ajutatwinking

Funda? puppy dog eyes

| BlueFeeling a răspuns:

Vezi un buton pe tastatura (sus in dreapta ar trebui sa fie) pe care scrie PrntScan, apesi pe el, intri in paint sau in word si cai clik dreapta si "Paste"... Simplu.

| hgfdsa a răspuns:

E un buton pe tastatura print screen. Apesi pe el, apoi te duci in paint, dai pastem salvezi si gata!

| raffy a răspuns:

Apasa pe buton printscreen [ prtscn ] -> PAINT, apasa ctrl + v si salveaz-o unde vrei.

| ck0d3m0n a răspuns:

Salut! Cand esti pe desktop apasa tasta PrtScr/SysRq, iar dupa aceea te duci in Paint si apesi CTRL+V.http://www.youtube.com/watch?v=r2V55fSa7GA

| Corneliu_Tanco_1950 a răspuns:

Este foarte simplu. Eu am Windows 7 professional. Ai imaginea ecranului, dai click pe tasta Print Screen de pe tastatură, apoi deschizi Word din Office (eu am Office 2010 ) în pagina Word, în stânga sus deschizi clippboardul și îți apare imaginea descărcată în el. Apoi dai click pe imaginea aceasta și imaginea va aparea pe documentul deschis, pe care dacă vrei îl salvezi, copiezi sau faci ce vrei cu el. Succes!