| AntoniaOrman a întrebat:

Cum pot invata engleza repede?

5 răspunsuri:
| Ana00005 a răspuns:

Singura cale e sa vezi care e stilul tau de invatat.Foto: te uiti si retii imaginea in minte, audio: auzi si retii, practic: trebuie sa practici (sa faci acel lucru) pentru al putea retine.Vezi care ti se potriveste mai bine si foloseste-l. Poti sa le combini daca inveti bine cu toate stilurile.Cum stii care e stilul tau? Cei cu stilul practic trebuie sa faca acel lucru, adica, daca vor sa invete sa editeze in photoshop trebuie sa puna ei mana pe mouse si sa faca dupa instructiuni, daca le arata altcineva nu prea retin.Am o ruda cu memoria asta si ma roaga sa o invat despre calculatoare (photoshop cel mai mult) si ma enerveaza ca face ca nu retine daca nu pune mana si cam asa e.Cei cu audio folosesc cd-uri speciale si asculta, de mai putine-multe ori, depinde de persoana si le retin.Cei cu foto, le poate arata cineva, sau pot 'practica', ei retin 'imaginile' si le vad in capul lor.Adica daca trebuie sa retii un anumit cod, ei nu il stiu pe derost, vor vedea imaginea si vor citi dupa ea, sau le apare singura.Ei pot memora audio, doar daca se uita la ceva.Pot memora ce spune profa in clasa, dar trei sa fie un pic mai atenti si cand isi aduc aminte vad si ce facea profu.Eu am memoria asta, se numeste fotografica, dar are si dezavantaje.Ma ajuta sa invat japoneza retind testele, dar uneori ex. dadeam un test de ureche muzicala pe net (pe care l-am picat cu brio) si am dat din greseala pe raspunsuri, nu stiam ce e, m-am uitat putin si apoi nu mai puteam sa uit raspunsurile si nu stiam ce sa aleg dupa, urechea zicea ceva, creierul alta.Sau fara motiv iti amintesti lucruri de care putin iti pasa. Discutam cu cineva si mi-am amintit pe ce melodia a dansat una acum peste un an la un concurs.Sau ce ne a pus sa facem profa de muzica (ritmul pe care ne-a pus sa dam din pixuri) de acum 2 ani sau la franceza (ce a raspuns unul la o intrebare).Iar de cele mai multe ori nu te lasa sa uiti ce vrei neaparat sa uiti.Dar nu retii ca o simpla amintire, vezi si ce s-a intamplat. Avantaj e ca esti in fata clasei si vezi referatul sau altceva si il citesti din minte.Dar totusi ce mai buna e cea muzicala, pentru ca dupa parera mea e cel mai bine.Cu ea iti poti dezvolta urechea muzicala. Poate ca eu am memoria aia, dar uneori urasc asta.Eu vreau sa fiu dj, dar nu am ureche muzicala.Altceva nu vreau (japoneza o invat ca sa imi traduc mie fimele sa nu mai stau dupa altii si pentru faptul ca e o limba frumoasa), dar atat, nu am ce face cu ea daca ajung sa staau toata viata fara sa fac nimic.Si mai am si o boala care ma poate omora, deci invat si cand vine timpul pa. Uneori e bine pur si simplu sa inveti normal.Mai citesti, mai asculti, degeaba ai inteligenta peste medie daca nu ai ce s faci cu ea sau daca mori.La intrebarea ta, daca nu poti memora repede, scriele pe ceva si citestele zilnic.Pana la urma le inveti.Si nu te grabi, mai bine ai un creier normal si faci ce vrei decat unul care e bun la ce nu vrei sau daca nu traiesti mult.
P.S. scuze ca mi-am scris o parte din probleme aici. Sper ca te-am ajutat.

| Happinessssss a răspuns:

Cu burta pe carte laughing

| Florian_Geany_1972 a răspuns:

Pune mana pe carte big grin

| GreyRose a răspuns:

Ai putea sa iti descarci o aplicatie pe telefon/tableta in care sa inveti engleza.
Sunt destul de multe, si eu am una, desi in acest moment chiar nu imi amintesc numele.