| Cretucristian a întrebat:

Cum pot verifica daca un obiect este din aur?

16 răspunsuri:
| KiraVonHell a răspuns:

Daca il bagi in apa rugineste daca nu e de aur.

| KatnissEverdeen a răspuns:

Tine-l o zi sau doua ( nu stiu sigur ) in apă cu sare... dacă va rugini nu e aur

| Wellfun a răspuns:

Vezi că trebuie să aibă nişte cifre(probă). Dacă nu are probă nu e aur.

| mirel1983 a răspuns:

Tine-l in otet cateva ore.

| Esperança a răspuns:

Cel mai simplu si cel mai sigur este sa il duci la amanet. O alta solutie ar fi sa incerci cu acid de la bateria masinii sau otet. Si daca inegreste sau oxideaza nu este aur.

| Allrc24 a răspuns:

Cel mai rapid este sa iei obiectul sa sa il freci de perete.nu mult pe o portiune mica.stai linistit nu se zgarie. daca este aur va lasa pe perete o dunga gri.

| Postoo a răspuns:

Cu un cutit incearca sa il zgarii pe o suprafata netede si vezi ca daca se vede alta culoare dedesubt inseamna ca nu e aur, iar daca ramane aceeasi culoare e aur. Sau mai simplu ar fi sa te duci la un amanet dai 5 lei si ti`l verifica! Funda?

| Andruțăă00 a răspuns:

Musca`l.Daca e tare este aur, daca rugineste este din argint(adica nu este aur)

| oanabuysomeweed a răspuns:

Tine-l in apa o zi si daca rugineste nu este aur.

| HellBlade a răspuns (pentru Allrc24):

rolling on the floor) de curand mi.a darut cineva un inel si nu am stiu daca e din aur am urmat sfatul tau si inelu a lasat o dunga gri. din curiozitate am dat si cu un obiect care era vopsit cu aur pentru ca am dat 3 leirolling on the floor deci ambele sunt din aur? sau nici una raspuns tau imi este nefolositorwinking

| Exxtremus a răspuns (pentru Andruțăă00):

Imediat din argintlaughing

Alte răspunsuri
| Gaspar_Gaby_1979 a răspuns:

In bicarbonat cu otet se spala aurul...il tii catva timp asa.adica vreo 2 ore..am vazut la cineva ca al probeaza cu magnet. daca se prinde are si alte aliaje. daca e aur nu se prinde.

| je29 a răspuns (pentru oanabuysomeweed):

Buna. draguta: argintul nu rugineste si nu va rugini vre-odata! argintul COCLESTE! E CU TOTUL ALTCEVA!

| Ioana_Adina_1998 a răspuns:

Sa o credeți voi.

| Viorel_Gheorghe_1974 a răspuns:

Cum pot ferifica o piesa de aur