| bobo4ika a întrebat:

Cum sa cresti in inaltime?

12 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ţine de trei factori. Sport, alimentaţie şi cel mai important: genetică (aici nu poţi face nimic). Încearcă să bei lapte de vacă crud dacă poţi, direct de la vacă doar strecurat. Poţi adăuga zahăr şi cacao dacă vrei, îţi întăreşte oasele foarte mult. Mănâncă multe fructe, legume(ceapă verde, usturoi, roşii) şi lasă mâncarea nesănătoasă. Eu am crescut la ţară şi numai alimentaţie de genul am avut. Fac handbal de 10 ani şi sală de 6. Am 20 de ani, 2 metri şi 92 kg. De asemenea, dacă ai o anumită vârstă poţi să o laşi baltă că pe la 16/17 ani fetele spun „stop" creşterii.

| ikram a răspuns:

Poti incerca sa practici un sport (basket, handbal, tenis de camp) ajuta la dezvoltare/crestere.

| fryekid a răspuns:

Faza cu sportu e o porcarie.
Pana la 15 am facut si eu sport dar la 16 ani am inceput sa joc World of Warcraft si... La 17-18 ani m-am inaltat considerabil doar stand pe un scaun zi si noapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fryekid):

Cand faci sport de la stres organismul degaja hormonul de crestere. Propabil inaltarea ta considerabila de la 17 ani este darotara unor factori genetici

| Cleona a răspuns:

Vrei sa iti adaugi cativa centimetri in inaltime? Nici o problema. Ai la indemana cea mai sanatoasa metoda posibila: sportul. Acesta da un impuls cresterii in inaltime, cu singura conditie sa nu fie prea intens, caz in care ar putea sa duca la deviatii ale scheletului, dureri musculare, articulare sau osoase.
Fara doar si poate, inotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. In plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Ba mai mult, unii oameni il considera drept cel mai bun exercitiu de intindere din perspectiva cresterii in inaltime.

Dintre toate stilurile de inot, stilul bras (sau popular "broasca") este considerat drept cel mai solicitant din punct de vedere al intinderilor si, implicit, cel mai eficace pentru cresterea in inaltime.

Sfat: inainte si dupa sedinta de inot, trebuie sa consumi cantitati suficiente de proteine si carbohidrati. Rezultatele se vor situa undeva intre 1 si 2 centimetri.Baschetul

Daca vrei sa cresti ceva mai mult in inaltime, intre 6 si 10 centimetri, trebuie sa intri in sala de sport si sa te pui pe treaba. Sariturile in inaltime declanseaza o reactie naturala de intindere a oaselor, care devin mai puternice si se pot lungi cu cativa centimentri. Mai mult, daca nu ai mai facut exercitii sport pana acum, cresterea in inaltime va fi cu adevarat mare.

Sfat: daca nu esti pasionata de baschet, poti opta pentru handbal sau volei. Sunt foarte asemenatoare baschetului in ceea ce priveste capacitatea de alungire a oaselor.

| Angel7 a răspuns:

Dimineata faci vreo 15 minute de gimnastica
incearca sa iei cat mai mult aer curat(iesi pe afara sau mai mult)
nu mai sta atat la calculator si la televizor
mananca multe fructe si legume si redu din cipsuri si alte dulciuri
incearca sa practici inorul
bafta(si eu incerc sa mai cresc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Făcând mult sport
înnotu ajută de asemenea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti mama sa te traga de piceoare si tata de maini ...mergelaughing, si apropo am vazut intrebarea ta cu sirenel si uitate ca iti zic cum sunt eu sirena

Byewave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa zilnic (orce) sport si mananca mai sanatostongue

| yulyapink a răspuns:

laughing
ce de raspunsuri pe aici.laughing
cum sa cresti 20 cm intr-o luna?! nu cresti nici intr-un an atat

| bobo4ika explică:

In afara de sporturi, ce mai ajuta?

| ade_2604 a răspuns:

Poti as practici sportul de exemplu:voleiul si innotul ajuta fff bine de asemenea si handbalul pe bune am si eu o prietena tot asa si sa stii ca de la volei a crescut 20cm intr'o luna.
Sper ca ti'am fo d aswinking