| Bogdan2304 a întrebat:

Cum sa imi scot o masea fara sa ma doara pentru ca dentistul meu nu vrea sa mi-a scoata fiind ca imi lucreaza la alt dinte si ma doare tare

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu incerca sa ti-o scoti singur, ca poti sa risti sa ti se rupa in doua si sa iti ramana radacina acolo, si o sa te doara si mai tare decat inainte, crede-ma am patit-o, si nu a fost placut deloc.

| Clorox a răspuns:

Nu face prostia asta, ai rabdarewinking

| Claudiu1905 a răspuns:

Normal ar fi fost ca dentistul sa-ti dea antibiotice si analgezice, ca oricum nu ti-o poate scoate daca ai abces. Deci asta e, o ampicilina la sase ore si un analgezic (aspirina sau paracetamol) tot cam la 6 ore, mai des sau mai rar in functie de cat de tare te doare. Asta pana se retrage infectia care de fapt e cauza durerii

| Bogdan2304 explică (pentru Claudiu1905):

Da dentistul ii porost si mi-am pus doi dinti si am dat 200 de $ si daca mise strica si am garantie iar daca plec garantia mi se anuleaza. Si sigur mi se strica

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Bogdan2304):

Poti sa nimeresti un dentist care sa stie cand sa-ti prescrie antibiotice dar sa nu-ti puna dintii bine, asta nu e un criteriu

| PeFuga a răspuns (pentru Bogdan2304):

Daca tu nu înțelegi medicina, nu înseamnă ca medicul e prost. Te-ai gândit ca poate ca nu este momentul sa o scoată? Fie poate fi salvata prin tratament de canal, fie o lasa la urmă. Extracțiile nu sunt urgente. Mai ales daca ai infectie la varf si durerea e in faza acuta, anestezia nu prinde si iti face extractia pe viu. Nu vrei asta. Nici acasă nu ai cum sa o scoti. Nu ai anestezice, nu ai clești speciali (exista cate un cleste diferit pentru fiecare tip de dinte), nu ai nimic acasă. Nu ai cu ce aspira sângele. Nu ai cu ce opri sângerarea. Daca este o măsea in partea de sus si deschizi comunicarea cu sinusul o sa ai probleme nasoale de sănătate pe viitor pentru ca rămâne o gaura acolo. Daca trebuie cusuta gingia, nu ai ac si fir de sutura. Nu fi fraier. Lasa medicul sa facă lucrurile asa cum stie el ca trebuie făcute. El este specialistul si trebuie sa ai încredere in el...