| drive a întrebat:

Cum sa nu mai vomit de la mersul cu masina

7 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Hei
Si eu am aceeași problema de când ma stiu. Când mergi cu mașina până in oraș sau pe distante mici nu ai ce sa faci decât sa te uiți pe geam, sa bei apa si sa NU te gândești "Daca mi se face rău? Daca vomit?" pentru ca o sa ti se facă rău. Sau stai de vorba cu cineva, sa te duca cu gândul departe de răul de mașină. Când mergi pe distante mai mari, ai putea sa iei pastile. Eu iau de obicei Emetostop (cred ca așa se numeau). Sau ia la tine o lămâie feliata pentru ca îți ia greata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei pățeam și eu același lucru, doar că plecam cu burta goala. Încearcă să mănânci ceva înainte și probabil nu o să se mai întâmple.

| Diurpaneus a răspuns:

Cel mai simplu este sa iei cu 30 min inainte de a face un drum cu masina 3 picaturi de metoclopramid.

| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

Înainte de călătorie: Nu pleca la drum cu stomacul gol! Înainte de a călători, trebuie neapărat să iei o gustare; evită însă prăjelile, mâncărurile grele şi grase şi nu bea alcool. Ghimbirul este recunoscut drept un remediu excelent pentru răul de mişcare, aşa că prepară-ţi un ceai sau mănâncă câţiva biscuiţi cu ghimbir. Caută în farmacii pastile homeopate împotriva răului de mişcare. Sunt simplu de administrat şi nu au efecte adverse.

În timpul călătoriei: Dacă circuli cu maşina, aşază-te cu faţa înspre sensul de mers, deschide geamul pentru a respira aer proaspăt şi priveşte prin parbriz. Acest truc ajută la perceperea simultană a mişcării de către ochi şi urechi. Dacă zbori cu avionul, stai pe scaunele din dreptul aripilor: este locul cu cea mai mică mişcare. Persoanelor care merg cu vaporul li se recomandă să stea cât mai mult pe punte pentru a respira aer proaspăt sau în cabina din mijlocul vasului. Evită să citeşti în timpul mersului, să priveşti sau să vorbeşti cu un alt călător care suferă de rău de mişcare şi încearcă să nu mănânci sau să bei în timpul călătoriei dacă aceasta este scurtă.

TIP: La farmacie găseşti brăţări împotriva stărilor de greaţă. Acestea sunt realizate din material elastic şi au o semisferă de plastic care apasă asupra punctului de presopunctură Nei Kuan de la încheietura mâinii. Poţi încerca asta şi tu: masează încheieturile mâinilor, în partea din interior a antebraţului.

| ana21maria2001 a răspuns:

Nu are rost sa iei medicamente. Incearca sa mananci miez de nuca inainte de plecare. Normal ar trebui sa iti treaca cu cresterea (in varsta)

| anastasyacats a răspuns:

Ia-ti de la farmacie medicamente speciale/mesteca guma tot timpul/bea apa minerala RECE tot timpul/stai tot timpul cu geamul deschis si din cand in cand deschide gura sau cel mai bine nu calatori mult..stiu ca raspunsurile mele sunt cam aiurea dar la mine functioneaza happy