Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2921174intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
28 Mai
SATI 277.497AFISARI
138.067VIZITE
124.173V. UNICI

Cum se defineste "numele predicativ"?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ. Mira

• 36 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 29 (din 37)
    > >|
  • a răspuns:
    PREDICATÍV, -Ă adj. 1. care formează sau poate forma predicatul; cu valoare de predicat. o verb ~ = verb care poate forma singur predicatul unei propoziții; nume ~ = nume care, împreună cu un verb copulativ, formează predicatul; propoziție ~ă (și s. f.) = propoziție subordonată care îndeplinește funcția de nume predicativ pe lângă un verb copulativ din regentă; element ~ suplimentar = parte secundară de propoziție cu dublă subordonare (față de verb și de subiect sau obiect); propoziție ~ă suplimentară (și s. f.) = propoziție subordonată care îndeplinește în frază rol de element predicativ suplimentar. 2. (log.) referitor la predicat. (< fr. prédicatif)
  • Raspuns anonim:
    *sta mereu langa un predicat happy
  • Raspuns anonim:
    Nu
  • Raspuns anonim:
    Invata la scoala! 1
  • Raspuns anonim:
    Sssssssssssssssssssssssss
  • Raspuns anonim:
    La scoala

• Raspuns anonim:
    Ntrebarile cu care se pote afla numele predicativ sunt:cine este? ce este?
  • Raspuns anonim:
    Ce e poeezia?
    ce este in in prop asta e?
  • Raspuns anonim:
    Kauta pe googlerolling on the floor).sta mereu langa un predikatwinking
  • Raspuns anonim:
    Toti spuneti numai prostii.credetizi-ma!
  • Raspuns anonim:
    Ex : Copilul ajunge ACASA. acasa=N. p
  • Raspuns anonim:
    . (Gram.) Care formează sau poate forma predicatul (1); referitor la predicat. * Verb predicativ = verb care poate forma singur predicatul unei propoziții. Nume predicativ = nume care, împreună cu un verb copulativ, formează predicatul unei propoziții. Propoziție predicativă = propoziție care îndeplinește rolul de nume predicativ. 2. (Log.) Care se referă la predicat (2), care aparține predicatului. - Din fr. prédicatif.

• Raspuns anonim:
    Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ
  • Raspuns anonim:
    Stuchesti in pod si pe urma citesti
  • Raspuns anonim:
    Nu stiu.
  • Raspuns anonim:
    Pai deschide Internet Explorer/Mozila Firefox sau alte programe de cautare si pe Google dai: "nume predicativ definitie".
  • Raspuns anonim:
    Nu
  • Raspuns anonim:
    Mia fost de foloswinking
  • Raspuns anonim:
    La ce întrebari raspunde numele predicativ
  • Raspuns anonim:
    Wwe care stie sa-mi spue sa-mi zice si lu eu ca nu stiucryinglaughingthinkingwave
  • Raspuns anonim:
    A
  • Raspuns anonim:
    Nu stiu deastea
  • Raspuns anonim:
    Pai la ce intrebari raspunde?!

• Raspuns anonim:
    Dece sunt asa nesuferiti si handicapati oamenii cate o data?
  • Raspuns anonim:
    De ce 2+2=2, 20, 200, 2000 stiti de ce poate avea si raspunsurile 20, 200, 2000? Deoarece 0 nu inseamna nimiclaughing)))
  • Raspuns anonim:
    Ms unele raspunsuri miau fost de ajutor altele sunt varza si aia sau alea care leati sunteti prosti rau
  • Raspuns anonim:
    Numele predicativ este partea componenta a predicatului :-p
  • Raspuns anonim:
    Este pertea de vorbire care sta pe langa un predicat (cred)\
  • Raspuns anonim:
    Buna danagheorghe eu cred ca numele predicativ se afla prin intrebari cine este? si ce este?
  • |< <
    1 - 29 (din 37)
    > >|