| danagheorghe a întrebat:

Cum se defineste "numele predicativ"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ. Mira

36 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

PREDICATÍV, -Ă adj. 1. care formează sau poate forma predicatul; cu valoare de predicat. o verb ~ = verb care poate forma singur predicatul unei propoziții; nume ~ = nume care, împreună cu un verb copulativ, formează predicatul; propoziție ~ă (și s. f.) = propoziție subordonată care îndeplinește funcția de nume predicativ pe lângă un verb copulativ din regentă; element ~ suplimentar = parte secundară de propoziție cu dublă subordonare (față de verb și de subiect sau obiect); propoziție ~ă suplimentară (și s. f.) = propoziție subordonată care îndeplinește în frază rol de element predicativ suplimentar. 2. (log.) referitor la predicat. (< fr. prédicatif)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*sta mereu langa un predicat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata la scoala! 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sssssssssssssssssssssssss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ntrebarile cu care se pote afla numele predicativ sunt:cine este? ce este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e poeezia?
ce este in in prop asta e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kauta pe googlerolling on the floor).sta mereu langa un predikatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spuneti numai prostii.credetizi-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ex : Copilul ajunge ACASA. acasa=N. p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. (Gram.) Care formează sau poate forma predicatul (1); referitor la predicat. * Verb predicativ = verb care poate forma singur predicatul unei propoziții. Nume predicativ = nume care, împreună cu un verb copulativ, formează predicatul unei propoziții. Propoziție predicativă = propoziție care îndeplinește rolul de nume predicativ. 2. (Log.) Care se referă la predicat (2), care aparține predicatului. - Din fr. prédicatif.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele predicativ este parte componenta a predicatului nominal, fiind exprimat prin substantiv, adjectiv, pronume numeral, verb la un mod nepersonal, adveb. Dupa cum stii predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ(a fi a, a deveni, a parea, a ajunge) si un nume predicativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stuchesti in pod si pe urma citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deschide Internet Explorer/Mozila Firefox sau alte programe de cautare si pe Google dai: "nume predicativ definitie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mia fost de foloswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce întrebari raspunde numele predicativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wwe care stie sa-mi spue sa-mi zice si lu eu ca nu stiucryinglaughingthinkingwave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu deastea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la ce intrebari raspunde?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece sunt asa nesuferiti si handicapati oamenii cate o data?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce 2+2=2, 20, 200, 2000 stiti de ce poate avea si raspunsurile 20, 200, 2000? Deoarece 0 nu inseamna nimiclaughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms unele raspunsuri miau fost de ajutor altele sunt varza si aia sau alea care leati sunteti prosti rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele predicativ este partea componenta a predicatului :-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pertea de vorbire care sta pe langa un predicat (cred)\

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna danagheorghe eu cred ca numele predicativ se afla prin intrebari cine este? si ce este?