| dannys a întrebat:

Cum se poate scoate usor o parola de la bios?

Răspuns Câştigător
| Rolitech98 a răspuns:

Pe placa de baza ai o baterie. Scoate-o.
Scoate alimentarea de la sursa si apasa de 3 4 ori pe butonul de power. dupa 5 minute introdu inapoi bateria. Voila ai un bios resetat din fabrica.

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

Pe multe laptopuri nu merge asta, au parola intr-un cip care nu se sterge la oprirea bateriei.

| Rolitech98 a răspuns (pentru doctorandus):

Salut si tie, orice placa de baza din 2005 in sus are clear cmos.Si nu a zis ca are laptop. Oricum nu e nici o diferenta intre placile de baza de desktopuri si placile de laptop, ambele au baterie, aceasta baterie alimenteaza biosul pana la cateva luni(scos din priza), dupa care se reseteaza. Cipurile sunt folosite pentru calcule.

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

Ba da, multe laptopuri au cip flash sau NVRAM in care e stocat hash-ul parolei.

| Rolitech98 a răspuns (pentru doctorandus):

Acele cipuri tip flash stocheaza date, nu parole.Biosul este alimentat continuu de baterie. Odata scoasa biosul se reseteaza.Ce e asa greu de inteles? Simplu si eficient.

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

In primul rand BIOS-ul este stocat pe cip flash, BIOS-ul nu dispare la scoaterea bateriei. Si nici parola din cipul pentru parola nu dispare la scoaterea bateriei. Memoria flash pastreaza permanent datele, chiar in lipsa bateriei.

La ce te referi tu se numeste CMOS, ala da, datele de pe el dispar daca scoti bateria. Ala detine setarile pentru BIOS, dar n-are treaba nici cu cipul pe care e stocat BIOS-ul si nici cu cipul pentru parola.

| Rolitech98 a răspuns (pentru doctorandus):

Inceteaza te rog, lucrez in domeniu... daca stii asa bine ii spuneai tu deja.

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

Serios, parola pentru BIOS nu dispare daca scoti bateria, dispar doar setarile de BIOS. Asa e de mult timp la multe laptopuri. Vezi de ex. ce scrie pe https://www.youtube.com/watch?v=swjFc-3Z04c

| Rolitech98 a răspuns (pentru doctorandus):

De curiozitate, cati ani ai?

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

44.

| Rolitech98 a răspuns (pentru doctorandus):

Multi inainte dl..Imi cer scuze pentru adresarea la persoana a doua sg..Sa ma fac inteles:
BIOS-ul este un chip pe placa de baza care retine fisierele, datele.Acesta este alimentat continuu de catre baterie.Nu exista pc care sa nu aiba baterie.Chipul BIOS este un fel de flash volatil. Tine minte doar datele care i s-au instalat.Pe el nu se salveaza modificari. Odata ce nu mai este alimentat, revine la setarile din fabrica(stock).
Scriu asta din experienta.Am dezasamblat sute de calculatoare si laptopuri.

| doctorandus a răspuns (pentru Rolitech98):

Lol, BIOS inseamna Basic Input/Output System. Este un cip EEPROM/NVRAM care contine programele de baza pentru pornirea calculatorului. Daca s-a sters BIOS-ul sau UEFI-ul, calculatorul nu mai porneste. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/BIOS

Inca o data: te referi la setarile din cipul CMOS, nu la BIOS.

14 răspunsuri:
| dannys explică:

Va multumesc pentru raspunsuri am un laptop Asus si nu cred ca eu ca fata pot desface carcasa laptopului asa ca il las asa acum pana se gaaseste cineva priceput.Ma gandeam ca este o metoda din taste ca sa resetez parola.Inca o data multumesc mult.

| roanunt a răspuns:

Am reusit sa pot face boot de pe stick, doar cu ajutorul Hirene's Boot. Am un Acer Aspire 5471ZG. Daca introduc parola gresit de 3 ori, tot nu imi arata codul cu care pot obtine de la Acer parola.
Ma las pagubas.