| AntoniaOrman a întrebat:

Cum se poate trata somnambulismul? Adica,pur si simplu merg in somn.Odata tata mi-a spus ca am venit la el in camera si am inceput sa il privesc fix, fara sa spun nimic. Apoi mama mi-a spus ca m-a vazut pe scari intr-o noapte(stau la casa cu etaj).Si au fost mai multe scene din acestea. Faza e ca nu imi amintesc nici una. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Somnambulismul este o tulburare din categoria parasomniilor.15% dintre copiii normali cu varste cuprinse intre 5 si 15 ani sunt somnambuli---nu se trateaza si dispare pe masura ce copilul creste!
Daca nu se asociaza cu o serie de boli care trebuiesc tratate(aritmii, refluxul gastro-esofagian, tulburari psihiatrice, apneea obstructiva de somn, febra, convulsii) evita situatiile stresante, orice stimuli auditivi/visuali(cum sunt filme de groaza!) inainte de culcare, dormi suficient. In link gasesti cateva metode naturiste recomandate:http://www.sanatateatv.ro/ghid-terapeutic/tratamentul-somnambulismului/

| AntoniaOrman explică (pentru alessia5158):

Noaptea trecuta am fost somnambula. Ce-i drept, m-am uitat la un film de groaza, dar dupa masa, nu seara.Crezi ca de la asta e?

| alessia5158 a răspuns (pentru AntoniaOrman):

Da,se poate---creierul ramane o zona mult prea "unknown".

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Si eu am avut problema asta, insa mi s-a întâmplat de 2-3 ori. Nu poți sa faci nimic ca sa nu mai fii somnambula. Însă ai putea sa incui ușă de la camera ta înainte sa te culci pentru ca poți face multe lucruri si mai grave decât sa mergi prin casa.