| noname_1116 a întrebat:

Cum se scot factori din radical? big grin

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Buna!, Exista doua raspunsuri, in functie de ce anume doresti sa faci.

1. Daca doresti sa scoti intregii de sub radical, atunci
- descompui numarul in factori primi
- factorii care sunt la putere para sub radical ies in afara radicalului la jumatate din putere.
Iti recomand site-ul de mai jos pentru a verifica daca ai facut bine descompunerea in factori:
http://www.numberempire.com/numberfactorizer.php

De exemplu : 1566 = 2*3*3*3*29, deci radical din 1566 = 3 * radical din (2 * 3 * 29) = 3 * radical din 174.

2. Daca doresti sa calculezi radicalul, eventual cu zecimale, atunci se aplica algoritmul din manual. Raspunsul nu este atat de simplu, de explicat in cateva cuvinte.Bafta!, Pa!

26 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Abcfunny a răspuns:

Sper ca de la mine ai sa intelegi mai bine deci :

2N radical B = 2 N radical (mare) din A la puterea 2 N x B
A mai mare sau egal decat 0, B mai mare sau egal decat 0

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Eu prind ideea la radicali da dupa aia ma lovesc de factori care nu se pot descompune. mrg sau nu stiu eu cum.laughing de exemplu acum ma confrunt cu un radical din 60 si nu pot sa imi dau seama cum sa il descompun. [si mai fac si meditatii. si nu inteleg nimic.laughing.]
matematica masii cu cine a facut`o!:@laughing

Alte răspunsuri
| robyroby a răspuns:

Si eu sunt pe a 7-a si am scris in caiet algoritmul dar nu pot sa iti explic deoarece trebuie facute 2 linii perpendiculare la numar si sa scrii undeva rezultat partial. Infine. Intreaba la scoala sau foloseste un calculator happy

| cucaracia a răspuns:

D exemplu daca ai radical din 50 asta-i = radical din 25 * 2 = radical din
5 la puterea 2 * 2 = 5 * radical din 2 daca ai inteles... big grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum scot de sub radical ca am lipsit de la scoala si nu stiucrying? va rooog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prosti sunteti!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru intrebare. m-a ajutat si pe mine la tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da radical de 800 intra de 2 ori =400=2=2+2=2 in 200=2 in 100=2=2+2+2in 50=2in25 =5 in5=5=5+5=5totul egal cu =20*2
numerele ramase fara pereche se inmultesc

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foate simplu daca ai 3 la puterea 6, + 7 iese 3 de sub radical cu puterea la jumate.Adica radical din 3 la a 6,+7 =3 la a 3 radical din 7.

| JansonLupu a răspuns:

Bine ca te-am gasit intrebarea :d CA NICI EU NU STIU

| noname_1116 explică:

Nu imi fac temele...ma ajutati doarbatting eyelashes

| noname_1116 explică:

Poi am lipsit atunci de la scoala si... asta e mai conteaza acum... vreau doar sa imi fac tema si nu stiu cum sad

| fania050 a răspuns:

Daca doresti sa scoti intregii de sub radical, atunci
- descompui numarul in factori primi
- factorii care sunt la putere para sub radical ies in afara radicalului la jumatate din putere.
Iti recomand site-ul de mai jos pentru a verifica daca ai facut bine descompunerea in factori:
http://www.numberempire.com/numberfactorizer.php

| Carmen06 a răspuns:

Daca am radical de ordinul 12 din -41, 92 ce pot sa fac? vreo 4 ani de matematica in liceu, 1 an de matematica aplicata in economie, si inca 1 de statistica, si tot m-am blocat sad nu ma intereseaza cum se calculeza, am nevoie doar de rezultatul final.multumesc

| Boss_Cipryan_1998 a răspuns:

17 pe 23 din x este 92 cum se rezolva