| I3oLLinG3r a întrebat:

Daca am facut 18 ani si buletinul nu mi-a expirat odata cu data nasterii pentru ca l-am facut cu cateva luni mai tarziu, trebuie sa-l schimb cu unul nou? sau il mai pot folosi pana la data de valabilitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate folosi pana la data valabilitatii, indiferent cati ani ai, trebuie sa mergi pentru preschimbare cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii, conform art.19, alin.3 din OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Il mai poti folosi pana la data expirarii. Dar ai grija sa-l schimbi inainte de expirare cu 1 saptamana altfel o sa te sanctioneze...