| GeorgeMihai a întrebat:

Daca eu am picat examenu psihologic pentru admiterea la scoala militara de jandarmi, imi pot retrage dosaru ca sa ma pot baga la politia de frontiera?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dosarul il poti retrage doar ca sunt aceleasi conditii medicale pentru ambele scoli, ambele fac parte din scolile MAI.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti retrage dosarul in intregime!--- poti retrage numai diploma de bac si foaia matricola in cazul in care acestea au fost depuse in original.
Pentru motivul ca ai fost declarat inapt la examenul psihologic nu te poti inscrie la nicio alta institutie de invatamant militara fie a Ministerului de Interne, fie a Ministerului Apararii Nationale.
Nu-ti ramane decat sa te consolezi si sa te orientezi catre o scoala civila.

| GeorgeMihai explică (pentru alessia5158):

Vrajeala, cei de la jandarmerie au zis sa vin peste 6 luni sa dau din nou psihologicu.Si ca toata treaba e valabila un an.

| GeorgeMihai explică (pentru alessia5158):

Plus ca pot sa imi retrag dosaru in termen de 30 de zile daca vreau sa intru in alta ramura a M.A.I.

| alessia5158 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Peste aproximativ 6 luni va trebui sa parcurgi din nou cele doua etape anterior parcurse (recrutare si selectie )! Stii de ce?! Tocmai pentru faptul ca starea ta de sanatate fizica si mentala nu-ti poate fi garantata de nimeni si nimic!

Bula
| Bula a răspuns:

Da, iti poti retrage dosarul.