| zickuo a întrebat:

Daca imi cumpar o placa de retea dedicata ( am integrata ), imi va merge ceva mai stabil si rapid internetul?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... 500 Mbps... in primul rand ca hard discurile abia merg la viteza asta, SSD-urile ar fi mai potrivite dar sunt foarte scumpe, plus ca nu prea ai de pe ce servere descarca la viteza asta (de ex. exista servere de Usenet la 150 Mbps, ma indoiesc ca ar fi multe servere atat de rapide, plus ca sunt cu plata, sa nu-mi zici ca iei trei abonamente la acelasi server).

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, doar daca placa actuala este mai slaba decat viteza pe care o ai la abonament se va simti o diferenta.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, daca ai placa de 1000 Mbps, nu merita sa-ti iei alta. Daca ai de 100 Mbps ar merita, cu conditia sa ai internet de peste 100 Mbps.

| zickuo explică (pentru doctorandus):

Pai eu am internet de 100 mpsp si vreau sa il fac de 500. Dar nu stiu de cat e placa mea de retea.

| zickuo explică (pentru doctorandus):

Am mai pus odata intrebarea, raspunde acolo. Deci eu am nevoie de viteza mare la net. Ori imi pun 500 ori 200. Sa spunem ca imi pun 200. Tu doar spune-mi daca imi trebuie placa dedicata, in intrebarea pe care am pus-o acum noua, am dat si un link de la o placa, spune-mi ce crezi.

| doctorandus a răspuns (pentru zickuo):

Hmmm... 500 Mbps... in primul rand ca hard discurile abia merg la viteza asta, SSD-urile ar fi mai potrivite dar sunt foarte scumpe, plus ca nu prea ai de pe ce servere descarca la viteza asta (de ex. exista servere de Usenet la 150 Mbps, ma indoiesc ca ar fi multe servere atat de rapide, plus ca sunt cu plata, sa nu-mi zici ca iei trei abonamente la acelasi server).

| K0sti a răspuns:

Depinde de viteza de net si de placa! Nu tine de stabilitate, tine doar de viteza! Daca vine cu cocolase...asta e!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca iti montezi in computer un SSD o sa poti lua net la viteza mare, iti trebuie si o placa da 100 sau 1000, depinde ce net ai. Ce scrie in contractul de la internet? Intra pe speedtest.net si vezi ce viteza ai. Daca ai placa de 100... cauta un ssd pe care sa instalezi sistemul de operare.

| zickuo explică (pentru valentin75):

Deci placa mea integrata duce maxim 100. Eu am internet de 100 mbps. Si vreau sa il fac de 500 mbps. Si nu cred ca placa duce atat. Si de asta intreb, trebuie sa imi cumpar o placa de retea mai buna. Am gasit una le eMAG.

| diablo2 a răspuns:

Nu, nu o sa iti mearga mai repede, viteza de net nu tine de placa de net

| adrianstefan a răspuns:

NU sa stii ca nu este nici o diferenta laughing))). Toate sunt la fel! Depinde doar de calitate!(nu se compara una de 50 lei cu una de 350 lei laughing) )