Întrebare recomandată | Gabriell1992 a întrebat:

Daca ma inscriu la o facultate, pe un loc la taxa, pot sa duc o copie a adeverintei medicale in locul celei originale?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie in original.

| Gabriell1992 explică (pentru Bula):

Puteam sa duc acum o copie, iar la inmatriculare, pe cea originala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, se poate happy

Depinde şi de Regulamentul de admitere al facultăţii respective : unele solicită actele originale sau copie legalizată!
Vezi detalii pe site-ul facultăţii, în Regulamentul/Metodologia de admitere sau întrebi la Secretariat...

Toate cele bune!

| Gabriell1992 explică (pentru bursuc001):

Am depus actele originale la Politehnica, eu voiam sa ma inscriu la Brasov, pe un loc la taxa, si nu mai am cum sa fac rost de o alta adeverinta, am o adeverinta facuta la xerox, dar o duceam in momentul inmatricularii.

| bursuc001 a răspuns (pentru Gabriell1992):

Adeverinţa medicală se depune în momentul înscrierii, chiar dacă este vorba de loc "cu taxă"!

Dacă ţi se solicită originalul Adeverinţei, atunci poţi încerca să mergi la prima facultate şi să soliciţi ÎNLOCUIREA Adeverinţei originale cu o copie, apoi depui originalul la a 2-a facultate...
Dacă nu vor fi de acord cu asta, atunci mergi la medicul de familie şi ceri o ALTĂ Adeverinţă medicală pentru înscrierea la facultate!

O seară frumoasă!

| CuriousStuff a răspuns:

Iti trebuie copie legalizata si nu merita sa dai banii. Mai bine mai ceri o adeverinta la medicul de familie.