| alexandrei7777 a întrebat:

Daca nu termini o facultate salariul tau de angajat e mai mic fata de cel care a terminat o facultate sau e mai mare?
Care sunt avantajele si dezavantajele daca termini doar liceul +cursuri in domeniu? Dar daca termini o facultate, care sunt avantajele si dezavantajele?
Cer o lista cu pro si contra pentru ambele

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vrei prea mult, este greu de facut o lista de avantaje si dezavantaje la modul general.
In mod sigur ca obtii, in marea majoritate a cazurilor, o slujba cu salariu mai mare daca ai studii superioare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu lua totul in sablon. La un patron poti sa ai un salariu enorm, la altul poti sa ai salariul minim pe economie. Si la stat este la fel. La electrica un sofer poate ajunge la 6000 lei si la nu stiu ce scoala poate avea doar 900 lei. Parca voi tinerii gandisti dupa sabloane ceausiste. Atunci toti aveau salariul la un anumit nivel si erau mici diferente functie de vechime sau alte considerente. Acum este cum te descurci si cum te intelegi cu patronul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui niste intrebari, la fel si cea cu salariile la care nu se poate raspunde concret... sunt prea multe varibile in joc. Clar e doar ca niste studii superioare iti aduc mult mai multe sanse la un salariu mare... pentru ca o calificare intr un domeniu inseamna plata mai buna. Ospatar, vanzator, sofer poate fi cam oricine. medic, avocat, arhitect nu chiar

| minrest a răspuns:

Sunt posturi care cer studii superioare si posturi care cer studii medii. Nu poti ocupa un post care cere studii superioare daca nu le ai. Iar studiile superioare nu pot fi inlocuite prin cursuri cu denumiri asemanatoare. In plus, posturile se ocupa prin concurs. Patronii nu dau niciodata bani aiurea, au grije sa nu strice piata. Asa ca la un salariu enorm cand ar merge minim pe economie sa nu te astepti.

| Staind a răspuns:

Depinde. Nu mereu te ajuta studiile superioare, la fel cum nu mereu te ajuta alea medii.
Foarte explicit raspuns