| ABCD122 a întrebat:

Daca nu vrei ca cineva sa afle ce bunuri/ avere detine familia ta. Înseamnă ca ești modest?

Răspuns Câştigător
| chilledzebra a răspuns:

Oarecum. Inseamna ca vrei sa Fii valorificat de catre cei din jur in functie de persoana ta, de cum te comporti, nu de ce detii. tongue Vrei sa ai aproape oameni care te accepta pe tine asa cum esti, nu cei care te "accepta" doar fiindca ai un cont mare in banca. Parerea mea. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru chilledzebra):

Exact asa este.

| chilledzebra a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult, domnule Cristian!

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu neaparat, dar inseamna ca poti fi:
1. Paranoic
2. Discret
3. Rusinat de faptul ca nu poti justifica ce ai sau pur si simplu nu te ridici la inaltimea inaintasilor. Avem destui care primesc mosteniri solide de la parinti/bunici si ei nu sint in stare decit sa le vinda, dar sa le mai si inmulteasca ca sa lase si ei mai departe...

| ABCD122 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru raspuns! La numarul 3 ai oarecum dreptate.

| KodrutZ a răspuns (pentru ABCD122):

Pentru nimic. Ideea e ca "cineva" oricum nu afla, in mod normal, ce detin. Ca am masina la scara sau nu, ca am 3 etaje la casa sau nu, astea sint chestii evidente, dar de exemplu la mine in bloc nimeni nu stie daca am TV de 15.000 RON sau deloc, daca atunci cind mai dispar ma duc in bora-bora, la omorit talibani in Afghanistan, sau la parinti care stau in alt oras. Se cheama "discretie" si e o treaba foarte practica. Ca unii mai presupun una sau alta, stiu si asta, dar efectiv nu ma intereseaza.

| minrest a răspuns:

Inseamna ca esti precaut. Lumea te invidiaza. Se poate chiar ca cineva sa vanda pontul la spargatori.

| R0R0 a răspuns:

Se poate zice si asa.
Sau esti prea sarac.

| MadagasHardwell a răspuns:

Inseamna ca esti un om normal... nu mi se pare ok sa zici oricui despre ce bunuri detine familia ta.

| caroline27 a răspuns:

Nu,inseamna ca efectiv nu vrei sa stie lumea ce detii tu. Esti un om corect, nimeni nu e obligat sa spuna despre viata lui. happy

| 211456 a răspuns:

Da. Înseamnă că vrei ca oamenii să te aprecieze pentru calitățile tale morale, nu materiale.