| Robert_Andrei_1999 a întrebat:

Daca un iphone are o cartela inauntru si eu vr sa-l cumpar, domnul imi spunea ceva de gevey, cum imi pot pune cartela mea? dar sa nu o schimb la nu stiu cat timp, efectiv vreau sa-mi pun cartela mea si as vrea sa stiu daca afecteaza cu ceva sistemul, adica se mai updateaza?

Răspuns Câştigător
| Boaja_Vlad_1995 a răspuns:

Iphon-ul o sa mearga perfect fara nici o problema! Acel "gevey" este ca sa deblochezi reteaua blocata a telefonului in care este. Se introduce doar odata dupa care poti sa scoti acea cartela si sa o bagi pe a ta! Chiar daca suna atat de misto, nu ai voie sa upgradezi soft-ul telefonului, din cauza ca acel "gevey" este folosit pentru soft-ul telefonului prezent. Daca vrei sa dai un upgrade la soft, iti va trebui un gevey mai nou pentru soft-ul iphon-ului. Daca nu sti cum sa folosesti gevey-ul sau macar sa ai o idee inainte sa cumperi telefonul si sa nu fi dezamagit, sunt foarte multe tutoriale pe youtube cum sa il folosesti!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu lua telefonul ala.Veziti de treaba, parerea mea.Gevey este un sim pe care la folosit respectivul pentru a debloca acel telefon, deci in telefon nu se mai afla nimic, se foloseste acel sim doar cit l-ai deblocat.Acum tu nu mai poti face update deloc, daca incerci sa faci asta telef se va bloca iarasi.Ar trebuie sa intrebi de unde provine telefonul, pe ce companie a fost blocat sa afli daca cumva merge deblocat definitiv. Daca tot vrei iphone eu iti recomand sa iti cumperi unul unlock fara probleme, si poti face asta cumparind de pe US Ebay, acolo gasesti ce doresti si esti sigur pe ce cumperi.Ori indiferent de unde ai cumpara cauta sa cumperi telefoane folosite un US.Le poti decoda f ieftin cu 2-3 dolari fata de cele din UE care te costa cit nu face telefonul.