| AbeautifulMind a întrebat:

Dau funda urgent! Astazi am sustinut simularea la lb.rommana pentru clasa a 11a, toate bune si frumoase dar am ramas cu o mica nelamurire happy aveam chiar la sub1 ex1 sinonim contextual pentru: sa marturisesc... eu am scris a povesti. se puncteaza?

Aici contextul: "Trebuie sa marturisesc ca n-am simtit 'acele palpitatii, care se simt la orice revedere de acest fel. (povestea, descria locul copilariei)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit ar fi "sa recunosc", "sa admit" sau "sa spun".

| AirănMeidăn a răspuns:

Mnu stiu, nu am dat simularea, dar din ce ai zis tu, cred ca ar fi fost mai bine "sa recunosc"

| CookieFace a răspuns:

A povesti inseamna a nara.
un sinonim mai potrivit pentru "sa marturisesc" ar fi fost "sa confesez"

| florin96ak47 a răspuns:

Nu puteai sa astepti pana la ora vitoare de romana, sau sa cauti pe Google, nu?

| BluEwoOoWw a răspuns:

Exercitiu 1 valoreaza 2 puncte, adica 1 punct pentru fiecare sinonim corect. nu cred ca se vede 1 punct la nota finala, doar daca nu iei 49 laughing)