| gagiciursidfg a întrebat:

De ce la noi romanii se promoveaza ideea ca e grav sa iei medicamente de la psihiatrie? Pai de exemplu vede cineva un film horror si nu poate sa doarma nopti la rand, eu nu inteleg ce e asa de rau sa iei o perioada scurta? Chiar daca esti copil, nu inteleg, mai bine stai sa nu dormi noptile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi grav o insomnie de 3 zile cu o boala psihica

| gagiciursidfg explică (pentru suntserios):

La mine a fost de o luna, nu merita sa fi luat medicamente?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru gagiciursidfg):

Eu am avut o perioada de 2 luni in care am avut insomnie si palpitatii cand a fost covid-ul in floare. Dar nu m-am dus la psihiatru sa-mi faca aia creierii muci cu pastile puternice. Am luat sedatif pc tratament naturist de somn si anxietate timp de 1-2 luni si am scapat.

| anonimg a răspuns:

La psihiatrie trebuiesc internați cei care produc filmele și muzica horror.
După cum nu trebuie să bem tot ce se numește "lichid", și după cum nu trebuie să mâncăm tot ce este "moale" tot așa nu trebuie să vedem tot ce se numește "film".
Cei care produc filmele horror nu sunt sănătoși mintal. Da, ei trebuiesc educați să înțeleagă că tot ce iese din mintea și inima lor și din mâinile lor distruge fizicul și psihicul oamenilor.
Poate că cineva va zice: "Dar nu este nimeni obligat să se uite la aceste filme". Dar asta înseamnă că și substanțele interzise ar trebui lăsate să circule fără restricții, pentru că nu este nimeni obligat să le consume.
Societatea își pierde moralitatea puțin câte puțin, și cu aceasta rațiunea. Nu este nimic educativ în filmele horror. Există doar o plăcere nebuna, degradantă, distrugătoare.
Nu te mai uita la aceste filme. Plăcerea este de la Dumnezeu; dar din pricina păcatului existent în lume și deci și în noi, și în gândirea noastră, plăcerea oamenilor a devenit coruptă. Noi trebuie să ne educăm să ne placă lucrurile sănătoase. Avem rațiunea ca ajutor. Ea trebuie să conducă plăcerile noastre, dorințele noastre. Nu inima cu plăcerile ei trebuie să ne conducă, ci mintea cu rațiunea ei.
Dacă nu ne folosim rațiunea, ea se pipernicește până când nu o vom mai putea folosi. La fel stau lucrurile și cu voința. Asta ne face oameni, nu doar că umblăm pe două picioare.

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonimg):

Bine zis. Eu mai vizionam filme horror in adolescenta, dar după ce am trecut de vârsta de 20 ani am încetat sa o fac tocmai din cauza asta, am realizat ca nu sunt bune de nimic, sunt o pierdere de timp, nu te învață nimic. Nici măcar nu imi mai trezesc niciun sentiment nici de frică nici nimic. Foarte puține filme horror sa zicem sunt cat de cat bune si merită sa te uiți dar aceasta industrie a ajuns plină de bolile mintale si fanteziile bolnave ale așa zisilor "regizori", "artiști" cică, daca si asta se mai poate numi artă.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca in Romania se face abuz de medicamente de genul. Si ajung sa se indoape cu medicamente oameni care nu au nevoie. Uite, pentru cazul expus de tine de ce ar fi nevoie de ele cand exista alte alte abordari? Pana si melatonina de la farmacie si un calmant usor te ajuta sa dormi, nu trebuie sa faci o vizita la psihiatru. In alte tari cand mergi la psihiatru el te evalueaza foarte mult inainte sa iti dea un tratament. La noi cand intri pe usa si ii spui ca ai atacuri de panica gata iti scrie reteta cu 2-3 tipuri de medicamente si unii ajung sa nu mai poata sa traiasca fara ele.
Si daca ne referim la adevaratele boli pentru care se ia tratament de la psihiatru, gen schizofrenia, e si normal ca oamenii sa considere asta ceva serios pentru ca e ceva serios. Si ei se tem de oamenii cu boli psihice, unii sunt chiar periculosi, pot deveni violenti

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca majoritatea care merg la psihiatrie, raman acolo pana mor. Te mai si indoapa aia cu pastile care dau dependenta si te deregleaza la bostan. In Romania sa mergi la psihiatrie e ca si cum ai juca ruleta ruseasca. Ai mai multe sanse sa treci peste o trauma de unul singur sau impreuna cu familia si prietenii, decat sa te faci bine prin tratament la psihiatru.

| KovacsB a răspuns:

Nu este grav sa auzi voci care iti spun ce sa faci,sa-ti zici gandurile cu voce tare, sa primesti mesaje secrete de la TV, sa incerci sa-ti tai venele, sa vezi diferite entitati, sa ai prieteni imaginari.

| LisaJulie a răspuns:

Pentru copii cel mai bun ar fi sa nu îi lași sa se uite la filme de groaza! De la 15 ani ar trebui sa se uite! Ce e aia film de groaza la 10 ani când ei ar trebui sa se joaca în nisip și sa se dea în leagăn

| alexm2004 a răspuns:

Deoarece sunt mulți oameni care nu înțeleg că bolile mintale sunt afecțiuni medicale reale, care necesită tratament adecvat, inclusiv medicamente în unele cazuri.