| alexandrei7777 a întrebat:

De ce programarea are doua parti una limba folosita(ex Hello) si a doua parte numerele din matematica? De ce nu sunt folosite in programare doar numerele in matematica? Daca vrei sa programezi un joc iti trebuie matematica cat si limba folosita sau doar matematica? Nu exista un limbaj de programare care nu necesita o limba, ci doar matematica?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu poti posta cod aici, posteaza l pe un link extern si da link ul.

Limbajul de programare nu necesita o limbaja asa cum spui tu, alea sunt in mare parte mesaje care se ofera ca si output si poat fi in orice limba.

Matematica, nu o folosesti nici pe aia in mod direct ci operatii de scadere, adunare samd

Nu in ultimul rand sintaxa unui limbaj de programare in sine sunt cuvinte dintr o limba, ar fi imposibil sa folosesti doar matematica pentru a scrie niste instruciuni... de altfel nicin matematica nu are doar cifre

| alexandrei7777 explică:

De ex in acest cod C++
// my first program in C++
#include
using namespace std;
int main ()
{
cout