| anonim_4396 a întrebat:

De ce se mai da examen la scoala de politie din engleza si romana, daca apoi acestea nu trebuie deloc? adica nu faci cursuri legate de astea absolut deloc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: trebuie sa stii bine limba romana, tocmai pentru ca nu o mai faci. In schimb limba straina se face in cadrul facultatii.

| andreidin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se face engleza la scoala de politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreidin):

Sigur ca se face.

| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca este vorba despre o scoala postliceala (nu de o facultate!), o insitutie precum Politia romana nu isi sifoneaza imaginea acceptand persoane inculte!
Stiut fiind faptul ca in perceptia generala, prostia este asimilata inculturii, introducerea acestor criterii de selectie la admiterea intr-o scoala de politie nu face decat sa aleaga "graul de neghina"( "desteptii" de "prosti"!).

| SHINeeTaemin a răspuns:

Pentru ca politistii sunt reprezentanti ai statului...si nu e normal sa cunoasca aceste 2 limbi?
presupun