| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

De unde vine toata memoria asta, kb, mb sau gb, ok din rami carduri porcari ok dar pana la urma de unde vine toata memoria asta? cumva prin radiati si alea alea? ca sasa cum era si detelefonul quantum 4, quantum este o energie in spatiu, deci?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu le amestecam, exista multte tipuri de modalitati de stocare. RAM ul este o memorie volatila, mentine informatia doar atat timp cat are curent. Memoriile de tip flash (stick uri, carduri) sunt memorii de tip electronic nevolatile. Adica odata setat starea unui tranzistor ea ramane asa. Practic informatia se retine in transistoare care au doua stari 1 sau 0 adica trece sa nu curent prin ele, asa se retine informatia la nivel de bit.

mai exista si hdd (hardul de la calculator) care functioneaza mecanic pe acelasi principiu ca si cd/dvd. Un cap de citire.scriere scrie pe disc o anume valoare de 0 sau 1 pentru a stoca info.

kb, mb...reprezinta doar unitati de masura, si tot ce tine de un mediu de stoacare nu are nicio legatura cu radiatiile, sunt doar pure circuite electrice

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru suntserios):

Este mai mult de atat, mai mult decat un simplu curent si curentu ala vine diin pamant etc

| suntserios a răspuns (pentru TheGazeTTeRuKi):

O fi vreun extraterestru care genereaza curentul electric

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru suntserios):

laughing pfff

| Rockat a răspuns:

Pentru început: KB, GB, TB sunt unități de măsură. Apoi Memoria RAM este una, memoria de pe carduri, hard-disk-uri este alta. Mă gândesc că te referi la memoria de stocare. Care pote fi prin "radiați" dacă o stochezi pe internet în așa numitele cloud-uri. Iar la un stick sau hard-disk informațiile se stochează pe niște discuri (hard-disk). Iar memoria este capacitatea de informații pe care le poate reține un dispozitiv. Deci întrebarea ta nu prea are nici un sens. Ce zici tu e un spațiu, nu eu tehnică.

| TheGazeTTeRuKi explică:

Http://adevarul.ro/......ndex.html, de asta ce ziceti ma credeti ca aparatura aia functioneaza doar pe curent? pfffff