| anonim_4396 a întrebat:

Dece sunt romanii prosti?

De fiecare data cand vezi un roman online si zici un lucru extrem de putin ofensiv, te injura de toti mortii ca si cum ai scuipat pe parintii lui sau ceva de genul.
Vreau sa iteleg si eu de ce daca refuz ceva cand ma intreaba unul online pe jocuri sau mai stiu eu ce, de ce ma injura de toti mortii daca il refuz sa facem nu stiu ce?

Dece sunt romanii asa prosti si artagosi pe net? Vreau sa inteleg si eu.

Răspuns Câştigător
| takemyword a răspuns:

In general daca e vorba de jocuri online, trebuie sa iei in considerare ca, in general, comunitatile jocurilor online sunt alcatuite in mare parte de copii, care probabil nu au judecata necesara pentru a-si da seama ce fac si/sau doar vad asta ca pe un mod de a-si exprima frustrarile sau a se distra. Valabil atat in cazul lor cat si in cazul adultilor, lucrurile astea se intampla din cauza ca pe internet sunt protejati de anonimitate, aici au oportunitatea de a se simti liberi si a scapa nepedepsiti cu fapte ce in societate nu vor fi tolerate.
Oamenii o sa te injure uneori si fara motiv, chiar mai mult atunci cand le refuzi un favor sau nu le faci pe plac intr-un fel, pentru ca asa sunt oamenii, sunt egoisti. Egoismul sta la baza naturii noastre, din pacate, e lucrul ce ne ajuta sa supravietuim.
Asadar, din punctul meu de vedere problema nu e doar la romani, lucrul asta se intampla peste tot in lume, dar, da, e mai predominent in tari ca Romania, subdezvoltate sau cu o perspectiva primitiva asupra comunitatii. De asta suntem prosti, pentru ca nu suntem pregatiti sa fim civilizati si sa acceptam ca nu suntem singurii pe pamant. Sper c-am fost pe aproape cu raspunsul. laughing

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Stii cum e. in fata pc-ului sunt tari in gura, iar in realitate sunt lasi. Si nu, numai de jocuri e vorba, iei o injuratura sau o jignire pe orice tema, cand le dai un sfat, te iau de dusman.

Prefera sa le spui o minciuna decat un adevar care doare!

| UnBroken2016 a răspuns:

Imi amintesc ca de la 12 ani pana la vreo 15 ani jucat si eu CS. Din prima zi era lume care imi spunea sa ma spanzur ca nu stiam sa jos si bla bla bla. Oamenii sunt rai si prosti mai toti, online nu trebuie sa se ascunda pentru ca nu are cine ce sa le faca, in realitate pastreaza apararentele. Totusi, trebuie sa le multumesc, am scapat de prostia aia de joc cu ei laughing-

| GolopențaAdrian a răspuns:

Pai romanul vrea sa fie ascultat si de asta injura ca romanul e rau de gura si prostii sunt pentru ca nu vor sa fie buni si asta este problema romanilor.Dar schimbarea este posibila

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu sunt toti asa dar multi sunt ca in Romania toata lumea are net ca e ieftin in polonia de exemplu e cam tot asa si si polonezi sunt oligofreni dar imagineazati ca in america netul e scump si astia nu stau sa dea bani ca sa se certe pentru ca platesti pe cat trafic faci e o conditie culturalizata care depinde de accesul la internet

| anonim_4396 explică (pentru alexandru0sorin):

Am fost in locuri online in care am vazut lume din alte tari care stiau engleza, niciunii dintre ei nu au fost asa artagosi si infuriati ca romanii daca ii refuzi cu ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| nukemdfkz a răspuns:

Metin2 Hammer confirmed!

| Irina_Irina_1995 a răspuns:

.......pai intalege daca vrei

| george12222222222222 a răspuns:

Pentru ca cateuni se dau mari deia

| Phoenix51 a răspuns:

Asta e un caz de keyboard warrior. Aceste specimene se intalnesc si in alte tari, nu numai la noi. Sunt acei cretini care se cred smecheri pe internet, dar in realitate sunt niste copii de 11 ani, in general. E numai gura de ei.
Cat despre cei din lumea reala sunt niste primate care stiu sa-ti raspunda doar prin injuraturi, nu sunt in stare sa poarte o discutie normala, civilizata. Mai ales cand vad ca n-au dreptate arunca cu injuraturi in stanga si in dreapta. Asa sunt majoritatea, prosti.