| mrBean008 a întrebat:

E legal sa porti spay paralizant la tine(din motive de aparare) daca ai 14 ani?

p. s. ma refer la purat pe strada, eventual in magazine, spatii publice(care includ si strazi dar mi-e lene sa mai sterglaughing

Răspuns Câştigător
| Cîrîc_Viorel_1991 a răspuns:

Spray paralizant este interzis, exceptie fac cei ce apara institutii bancare si de securitate nationala, persoanele fizice nu au voie.
Spray lacrimogen este legal, sa ai 18 ani.
Daca ti-ai luat spray lacrimogen, mergi la politia din orasul tau sa-ti dea o adeverinta si sa te ia in evidenta ca ai sa ceva.
Daca esti prins ca detii, dar nu l-ai folosit ti se confisca dar nu primesti amenda. Daca l-ai folosit amenda este de circa 500 RON, chiar si inlegitima aparare, tot primesti amenda daca nu l-ai declarat.

| mrBean008 explică (pentru Cîrîc_Viorel_1991):

De exemplu daca am fost amentintat de rromi si nu pot fi mereu pazit pot sa port la mine?

| mat31new a răspuns (pentru mrBean008):

Pune mana pe un par si le dai cate o bucata la fiecare, dar sa fie noapteawinking

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru mrBean008):

Un spray cu gaz iritant lacrimogen este legal, in nici un caz un pistol sau arme albe(cum ar fi cutitul). In plus nici nu costa mult, in jur de 20 lei.
P. S:Fuga-i rusinoasa, dar sanatoasa.

| Cîrîc_Viorel_1991 a răspuns (pentru Cîrîc_Viorel_1991):

Buna ziua Viorel Cîrîc ma numesc si sunt Agent de securitate, intrebarea este in felul urmator, daca ma duc sa imi achizitionez un spray lacrimogen nato tresa merg la politia din orasul Comanesti sa il inscriu.

10 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Pana la 18 ani nparintii trebuie sa te protejeze, apeland la lege si nu de unii singuri.
Daca te-au amenintat mergi si spui la parinti iar ei vor stii ce sa faca.
Instiintati politia despre ce s-a intamplat iar ei vor tine evidenta, iar daca ti se intampla ceva, vor stii cine a fost. Daca ai noroc le vor putea da o evertizare pentru amenintare.

| push2gl a răspuns:

Si pistoalele sunt legale daca ai permis dar daca il folosesti cand nu trebuie, cam naspa

| XtremePWN a răspuns:

Ilegal

| Orte95 a răspuns:

Nu te cauta nimeni laughing

Daca e chiar nevoie dai si fugi! Bafta

| HeyItsDiana a răspuns:

Pentru folosirea spray-ului paralizant se face inchisoare.
Pentru folosirea spray-ului cu gaz/piper si e in auto aparare fara sa vatamezi atacatorul nu iti face nimic politia. Cel putin in teorie.
Eu asa stiu. Daca ai neaparata nevoie si esti atacat nu vad de ce nu l-ai folosi happy Bafta

| Antoooonia a răspuns:

Cu toata ca este interzis la 14 ani, dupa ce faci 18 atunci ai voi. Dar tu ai totusi 14 ani esti practic un copil neatentia poate costa foarte mult, Parerea mea nu-l mai lua cu tine eventual aruncal fal sa dispara e foarte periculor. pup si bafta in continuare