| eveliiina a întrebat:

Este cine care sa imi spuna cum a fost comnismul in Romania incepand cu nationalizarea pana la Revolutie?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi documentarul in youtube despre comunismul romanesc

| IonutCG90 a răspuns:

Hei, comunismul în România a început odată cu ocuparea sovietică, adică prin perioada 1944. Mulți spun ca perioada cea mai prosperă a României a fost între 1800 și 1930. Între 1944 și 1960 a avut loc un proces oribil de încercare de distrugere a poporului. Odată cu venirea lui Ceaușescu la Putere, de fapt chiar ceva mai recent, se spune că România a trăit o perioadăînfloritoare este vorba de perioada 1960-1980. După 80 lucrurile au început treptat să se strice, forțe KGB s-au apropiat tot mai pervers de Ceaușescu și membrii săi și încet încet l-au înebunit. Și totuși n-a fost vina lui Ceaușescu pentru perioada neagră ci a unor oameni din spatele său care șopteau deseori până acesta ajungea să îi creadă sau să facă pe placul lor. Eu îl consider pe Ceaușescu un om cu intenții bune și care a realizat unele lucruri în istoria țării.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Comunismul este o ideologie care incearca sa promoveze un sistem social, fiind in aceelasitimp si o miscare politica. Sistemul social promovat este o societate egalitarista in care nu exista propritate privata si nici case sociale, bunurile apartinand intregii societati.Acest sistem social s-aimpus, de cele mai multe ori, prin metode revolutionareComunismul a parut la sfrsitul sec XIX si s-a impus pentru prima data intr-un stat in Rusia, inanul 1917, printr-o revolutie. Dupa cel de-al doilea razboi moldial.U.R.S.S.-ul si-a construit o zona de influenta din stateledin partea sa vestica, printre care si Romania.Guvernul instaurat in 6 martie 1945, condus de dr. Petru Groza, a pregatit instaurareacomunistilor, finalizand acest proces prin falsificarea alegerilor din noiembrie 1946.In toamna anului1947 au fost dizolvate principalele partide de opozitie, liderii acestora fiind condamnati la ani grei deinchisoare.La 30 decembrie 1947 regele Mihai a fost silit sa abdice si sa paraseaca tara.Cu ajutorul Armatei Rosii care ocupa Romania s-a inceput un vast program de instaurare acomunismului. La 11 iunie 1948 au fost confiscate toate proprietatile industriale cu capital privat, acestea trecand in proprietatea comunistilor.Tot in anul 1948 a fost infiintata D.S.S(Directia deSecuritate a Statului), iar in ianuarie 1949 D.G.M(Directia Generala a Militiei), ca organe derepresiune.Ideologia comunista a fost exacerbata, fiind instaurat stalinismul.Aceasta perioada a fostcaracterizata prin instaurarea terorii, concretizata prin arestari masive, procese sumare urmateinevitabil de deportari, condamnari sau executii.Se incepe confiscarea pamanturilor, a animalelor si a utilajelor agricole de la tarani, iar ceiavuti au fost aruncati in puscarie. In anul 1962 de incheie acest proces numit colectivizare, toateformele agricole de proprietate fiind trecute in proprietatea C.A.P.-urilor(Cooperative Agricole deProductie), apartinand comunistilor.Instaurarea comunismului in Romania a intampinat o vie rezistenta din partea populatiei.Incepand cu anul 1948 se formeaza nuclee de rezistenta impotriva comunismului, cea mai mare partea acestora activand in munti si care incercau sa inpiedice instaurarea regimului comunist, fiind ajutatede catre statele N.A.T.O. Aceste grupari au fost incet-incet anihilate prin metode de teroare.In anul 1977 apare prima miscare organizata de protest impotriva sistemului comunist si anumerevolta minerilor din Valea Jiului. In anul 1987 are loc si revolta muncitorilor de la Uzina,, SteagulRosu ‘’ Brasov.In anii ’80, pe fondul unei degradari accentuate si fara precedent a conditiilor de viata, nemultumirile populatiei se transforma in ura fata de dictatura comunista. In contextul unei amplerelaxari a politicii Uniunii Sovietice, in decembrie 1989, are loc o revolutie populara la Timisoara, propagata pana in Bucuresti si care a avut ca si consecinta inlaturarea regimului comunist.
România comunistăse referă la perioadacomunistădinistoria Românieiîn care ara a fost
cunoscută cu denumirile oficiale de Republica Populară Romînă, Republica Populară Română respectiv, Republica Socialistă România. În această perioadă, PCR a fost, partidul politicunic in România.