| usuk a întrebat:

Exista deochi? vi s-a intamplat sa fiti deocheati? dar sa deochiati? exista relatari istorice cu privire la acest lucru?(nu ma refer aici la vorbe din batrani, ci la lucruri ce chiar sau petrecut in trecut)
Va >ROGnu mai dati raspunsuri luate de pe net, inainte sa pun o intrebare am grija sa ma documentez si singur; ce vreau eu insa, e sa aflu din propria voastra cunoastere/experienta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| PisicutzaCuTupeu a răspuns:

Da, exista. De multe ori mi s-a intamplat, pe simplul fapt ca cineva se mira de tine si te complimenteaza verbal sau non-verbal doar uitandu-se atent in ochii tai absorbindu-ti toate energiile. Acesta dispare dupa ce esti descantat de cineva cu leac. Daca dormi cu deochiul e posibil sa nu te mai trezesti e foarte grav. Cam asta stiu eu despre deochi.
Sper ca te-am ajutat.
La multi ani!

5 răspunsuri:
| andrutzakiss a răspuns:

Eu chiar cred ca exista. mereu ma simt rau, iar mama a zis ca a,, furat" din batrani descantecul... dupa ce imi spune imi trece tot raul. cel putin eu asa am invatat de la bunica: ca exista

| Milayaa a răspuns:

Daa...mi s-a intamplat si mie.
e atunci cind vorbesti cu cineva sau puri si simplu mergi pe strada si o persoana se uita luuuung la tine(pozitiv). dupa aia tie rau dar trece, te-as sfatui sa bei pastile in acest caz

| violet9 a răspuns:

Da eu crred ca exista pentru ca si mie mi se imtampla des iar mamaia mea stie de descante deci chiar cred

| Bianca8 a răspuns:

Mama tu prea inveti

| OoAnDyoX a răspuns:

Eu cred ca exista deochi. Esti deochiat atunci cand cineva se mira de tine sau vorbeste de tine. Mama stie sa deochieze, mi se intampla des. Ai o stare ciudata la deochi.