| yonutz1 a întrebat:

Greetings,
Placa mea de baza are 2 sloturi pentru memorie RAM DDR2. Este compatibila o memorie de 4 GB DDR3 cu placa mea de baza?

4 răspunsuri:
| NoNaamexD a răspuns:

Da,este compatibila! big grin

| yonutz1 explică (pentru NoNaamexD):

Merci, dar mai astept raspunsuri sa fiu sigur.

| antonG a răspuns:

In principiu DDR3 nu ar trebui sa fie compatibila daca placa ta suporta maxim sistemul DDR2. Ce-i drept, nu stiu daca intre placutele DDR2 si DDR3 e vreo diferenta in ceea ce priveste slotul, dar presupunand ca nu ar fi (deci DDR3 sa intre in slot de DDR2 si sa mearga), oricum il vei folosi doar ca DDR2 - deci nu merita diferenta de bani pe care o dai in plus pentru un DDR3.

| Ady99Ady a răspuns (pentru antonG):

Nu se potrivete big grin si ddr2 este mai scump decat ddr3