| AndreeaM1 a întrebat:

Hei. Raspundeti urgent, azi am gasit pe jos niste bilute mici, argintii care daca bagai ceva in ele fugeau, se inmulteau. Si o prietena de-a mea a pus mana pe el dar s-a spalat repede, noi ne gandim ca e mercur... Se poate intampla ceva? Adica am cautat pe net si scria ca face rau si o fata a zis ca tatalui ei i s-a umflat piciorul dupa 2 zile de la contactul cu acele bile. Dau funda, raspundeti cat mai repede!

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da.este mercur.foarte toxic.

| Nelu62 a răspuns:

Mercurul e o substanta toxica daca se inhaleaza sau se inghite. Daca ai atins bilutele de mercur trebuie sa te speli foarte bine pe maini.
http://www.romedic.ro/intoxicatia-cu-mercur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Daca erau canitati mici de mercur nu se va intampla nimic grav cum ar fi cancerul si alte boli! Prietena ta sa se spele foarte bine pe maini si sa nu va mai atingeti de acele bilute! Numai bine!

| piratuu a răspuns:

Este mercur. Daca l-ai atins, spala-te foarte bine!

| AndreeaM1 explică (pentru piratuu):

S-a spalat foarte, foarte bine, se spala si acum.

| piratuu a răspuns:

Mda...