| Smile3 a întrebat:

Hei. Tocmai am primit un laptop nou si ma enerveaza la culme. Cand mi l-a luat, tata a ramas la magazin ca sa imi bage windows-ul si tot ce trebuie. si mi-a spus ca nu mai are nevoie de nimic acum. Bun, azi si aseara am incercat sa-mi instalez doua programe pentru a bloca accesul fara parola la anumite folders. si la ambele imi apare in coltul lor un fel de scut colorat in doua culori, impartit asa in patru. si pe oricare din cele doua apas ma duce in acelasi loc. Imi arata aproape acelasi lucru..care nu prea seamana cu o eroare..nu stiu, e ciudat. Ideea e ca cele doua programe nu au nici o legatura intre ele, l-am instalat pe al doilea pentru ca am crezut ca e vreo problema cu primul... Iar acum nu pot sa-i spun tatei pentru ca o sa se ia de mine ca sunt prea secretoasa. Vreau doar sa stiu..care e problema? Ar trebui sa mai instalez ceva? Stiu sigur ca problema nu e la programe.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia care au instalat windows-ul nu au nicio vina. Scutul ala de care zici e de la Security Center. Citeste ce scrie in mesaj si in primul rand vezi ce programe instalezi de pe net fara licenta, pentru ca multe sunt cu virusi si alte chestii aiurea prin ele.

| Okkultist a răspuns:

Banuiesc ca e de la antivirusul compiuterului. Fa asa: start, control panel, system and security -> sau-> windows firewall, in stanga ai sa vezi Turn Windows Firewall on or off. bifezi a3-a casuta Turn of windows firewall, la ambele si acum dai OK. Asta e, funda?

| Smile3 explică:

Vreau neaparat sa-mi mearga, please, ajutati-ma daca stiti. trebuie sa aiba legatura cu setarile laptopului.