| naomi08 a întrebat:

Hei TPU, ma puteti ajuta cu ceva, e urgent, vreau sa imi albesc dintii in vreo 2-3 zile, maxim o saptamana, ma spal pe dinti de 3 ori pe zi dar parca se fac tot mai galbeni, ma puteti ajuta va roog, funda!

Răspuns Câştigător
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Uite aici 8 metode sau ppoti merge la un dentist

1. Consuma suc de lamaie si ghimbir

Aceste sucuri au capacitatea de a da stralucire si de a curata smaltul dintilor. Incearca sa iti clatesti gura de doua ori pe saptamana cu un amestec din apa cu lamaie, in cantitati egale si vei avea un zambet mai stralucitor.

2. Prepara-ti o pasta de dinti cu peroxid de hidrogen

Esti pe dietetik.ro, locul in care afli cum sa traiesti sanatos si ce diete ti se potrivesc!

Amesteca 6 lingurite de bicarbonat de sodiu, 2 linguri de ulei de cocos caldut, 10 picaturi de ulei de menta sau cuisoare, o lingurita de peroxid de hidrogen 3%. Toate ingredientele trebuie amestecate intr-un bol pana cand capata o textura cremoasa. Mai adauga bicarbonat de sodiu daca este prea subtire sau ulei de cocos daca este prea groasa. Depoziteaza pasta de dinti intr-un recipient opac. Ai grija sa nu inghiti pasta de dinti, deoarece contine peroxid de hidrogen.

3. Prepara-ti o pasta din capsuni si bicarbonat de sodiu

Capsunile sunt unul din ingredientele speciale din care iti poti prepara, in casa, o lotiune care curata si albeste in mod natural dintii. Zdrobeste intr-un vas, pana rezulta un piure fin, patru capsuni, adauga o lingurita rasa de bicarbonat de sodiu si amesteca bine. Aplica amestecul de dinti cu o periuta de dinti moale si perie dintii ca atunci cand te speli pe dinti, dar mult mai lent, pentru a da preparatului posibilitatea sa actioneze. Operatiunea trebuie sa dureze cinci minute si poate fi repetata o data pe saptamana.

4. Spala-te pe dinti cu bicarbonat de sodiu si lamaie

Nu, nu trebuie sa faci asta zilnic, deoarece smaltul va fi afectat, insa e bine de stiut ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii. Amesteca-l cu pasta de dinti sau cu lamaie daca ti se pare neplacut si vei avea dintii o idee mai albi. Este recomandat sa te speli cu bicarbonat de sodiu o data pe saptamana.

5. Consuma fructe si legume crude

Merele, morcovii, telina, brocoli si varza sunt ideale daca sunt mancate crude. Toate sunt bogate in celuloza, un nutrient care functioneaza ca o periuta de dinti naturala, indepartand resturile de mancare si bacteriile din gura. De asemenea, aceste alimente au efect abraziv si ajuta dintii sa isi recapete stralucirea.

6. Mananca mere

Merele curata foarte bine dintii si ii fac mai stralucitori. Daca nu iti place sa umbli cu pasta de dinti si cu periuta dupa tine, o idee buna ar fi sa ai mereu un mar la indemana ca sa iti cureti dintii. Acidul din mere combinat cu fibrele pe care le contine fructul, fac din el un adevarat aliment perfect pentru a-ti albi dantura.

7. Fa-ti o apa de gura cu peroxid de hidrogen

Peroxidul de hidrogen este o substanta folosita de dentisti pentru albire si este foarte eficienta. Fa-ti o apa de gura cu o jumatate de lingurita de peroxid de hidrogen si clateste-te in fiecare dimineata. Ai grija sa nu o inghiti si sa o folosesti cu precautie, deoarece iti poate irita gingiile. O solutie la fel de buna este si o pasta din peroxid de hidrogen (o jumatate de lingurita) cu bicarbonat de sodiu.

8. Spala-te pe dinti cu otet de mere si ulei de masline

Amesteca intr-un bol o lingura de ulei de masline extravirgin si o lingurita de otet de mere. Inmoaie-ti periuta in aceasta combinatie si spala-te pe dinti, o sa remarci ca zambetul tau va fi ceva mai stralucitor. Ai grija sa nu te speli prea des cu acest amestec, deoarece otetul poate afecta smaltul dintilor.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In 2 zile doar medicul stomatolog ii albeste

| RxTx a răspuns:

Tot o sa se faca galbeni daca nu te spei dupa fieare masa si bei cafea sau ciocolata sau cola.
Asa ca trebuie sa te speli
de preferat direct cu degetul cu sare sa freci dintii cu sare de bucatarie
si iti fac gingii sanatoase
o sa ai gura desinfectata
doar lucruri bune iti aduce

dar daca ti-se pare greu
incerca sa pui bicarbonat de sodiu pe pasta de dinti si pe urma sa te clatesti bine cu multa multa apa

mai ar fi o varianta sa mergi la medic dar tot o sa se igalbeneasca daca nu te speli dupa fiecare masa

intreaba medicul de lac dentar
ei au dar nu vor sa dea
asta e ca o vopsea transparenta pentru zonele cu zgarieturi

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| naomi08 explică:

Ma spal pe dinti dupa fiecare masa si nu consum nici un fel de suc, decat apa, am 13 ani si nu consum cafea decat rar pepsiwinking