| Ionut2143 a întrebat:

Mi-am luat un nou monitor. Este mai mare ca celalalt si are o rezolutie maxima de 1920 X 1080. La aceasta rezolutie jocurile imi merg cam sacadat. Daca schimb rezolutia jocurilor, nu imi apar pe intreg monitorul ci pe margini de obicei am negru... Nu stiti cum as putea sa ma joc bine? Si daca as putea pune rezolutia jocurilor mai mica, dar sa se incadreze pe tot monitorul, fara sa imi lase spatii negre?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai nevoie de o placa video mai puternica.
2. Raman margini negre deoarece nu setezi corect rezoltuia. Ca sa scapii de asa ceva, alege o rezoltuie cu raport 16:9(si 1920*1080 are tot 16*9). Cum faci raportul?
96|54:2
48|27:3
16|9
Si daca faci asa, nu o sa mai ai acele margini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monitorul tau trebuie sa aiba pe margine un buton numit: "auto", foloseste-l, dar numai dupa ce ai ales rezolutia dorita.

1920 X 1080 este rezolutia Full HD, ai insa nevoie de un procesor si ram serios, incearca 1920 x 720, apoi apasa auto de pe meniul acelui monitor.

| Ionut2143 explică (pentru anonim_4396):

Deci de la windows 7 imi zica ca rezolutia recomandata ii cea maxima 1920:1080. Mi-am facut un joc rezolutia mai mica gen 800:600 am apasat auto, dar jocul a ramas tot doar pe o parte a ecranului ...nu stiu cum sa il fac sa se extinda, pana mea. Am 3gb ram iar procesorul ii AMD Athlon (tm) X4 630 si 2.80 GHz

| hp8510p a răspuns (pentru Ionut2143):

Ai nevoie de o placa video mai puternica! Daca joci jocuri mai noi gen Battlefield 4 ai nevoie de 2gb memorie video. Daca joci jocuri mai slabute 1gb este de ajuns.Cu cat ai rezolutia mai mare cu atat iti mananca mai multa memorie video

| Ionut2143 explică (pentru hp8510p):

Http://i.imgur.com/Z4PTKNK.png

eu zic ca ii destul de bun calculatorul.

| hp8510p a răspuns (pentru Ionut2143):

Si eu zic ca nu este! Cauta o placa video mai performanta! Aia este o placa de generatie veche