| xIc3Star a întrebat:

Hello!

Am 16 ani si vreau sa ma duc la sora mea in vacanta, eu momentan sunt in UK, si ea este in Italia.

Parintii sunt de acord, pot semna procura sau ce necesita pentru a pleca, dar nu stiu ce companie de avion poate face acest lucru.

Am auzit de JetBlue, sau ceva in genul dar nu sunt sigur.

Va rog spuneti-mi cum pot face.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce numesti "procura", de fapt, este o "declaratie notariala" prin care parintii declara(in fata unui notar) ca sunt de acord cu calatoria ta.Declaratia poate fi obtinuta de la orice consulat sau ambasada a Romaniei din strainatate.Este necesara minorului roman care pleaca din Romania in strainatate.Fiind cetatean roman minor care pleaca din UK pentru a calatori in Italia, nu cred ca vei avea nevoie de acea declaratie. Te poti interesa la compania de zbor cu care vei face drumul dus/intors UK-Italia --- cauta informatii asupra conditiilor de calatorie a minorilor si pe site-ul companiei.